28 Декември, 2025

МАЕ: Смяна на европейските плащания за руския газ в рубли повишава рискове за сигурността

МАЕ: Смяна на европейските плащания за руския газ в рубли повишава рискове за сигурността

Международната агенция по енергетика заяви в четвъртък, че ще счита като "заплаха за сигурността“ всякакви опити на Русия да накара европейските страни да плащат за доставките си на руски газ в рубли.

"Ако това е вярно, бих го счел за още една заплаха за сигурността, отправена от Русия“, каза изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол пред журналисти след годишната среща на организацията в Париж.

Коментарите на агенцията дойдоха ден, след като президентът Владимир Путин каза, че Русия ще започне да фактурира европейските купувачи на газ в рубли, като след това негово изявление имаше поскъпване на природния газ и на руската валута.

Страните членки на МАЕ, които включват много от най-големите потребители на енергия в света като САЩ, Япония и Германия, са готови да освободят повече петрол от своите резерви, за да помогнат за "охлаждане" на цените и облекчаване на страховете от недостиг на доставки, посочи още Бирол.

"Ако нашите членове решат, ние сме готови незабавно да реагираме и да пуснем допълнителни обеми на пазара“, каза той, като посочи, че последното освобождаване в размер на 63 милиона барела представляваше "само 4% от всички запаси, които имаме".

"Всички инструменти бяха поставени на масата“ за справяне с прекъсванията на доставките, заяви от своя страна на същата пресконференция Дженифър Гранхолм, министър на енергетиката на САЩ.

Анализаторите смятат, че до 3 милиона барела руски петрол на ден могат да бъдат загубени поради самосанкции от страна на западните потребители.

Бирол каза, че членовете на МАЕ имат „планове, политики и незабавни мерки“ за намаляване на зависимостта си от руския нефт и газ.

Гранхолм отказа да коментира инициатива за насочване на доставки на американски втечнен природен газ към Европа, като каза, че ще остави на президента Джо Байдън да направи съобщението.
Сподели:

Коментари (0)

Такова нещо досега не е имало: в САЩ намекнаха какви гаранции за сигурност ще получи Украйна

Такова нещо досега не е имало: в САЩ намекнаха какви гаранции за сигурност ще получи Украйна

Тръмп е готов да прокара гаранциите през Конгреса, което ще ги направи задължителни

Руска пропаганда с изкуствен интелект дебне естествената  простотия на изборите в Косово

Руска пропаганда с изкуствен интелект дебне естествената  простотия на изборите в Косово

Освен чрез руските държавни медии като „Спутник“ и RT, сходни наративи са били разпространявани и през прокремълски канали в Telegram

Sky News: Путин не е променил позицията си по Украйна, срещата на Тръмп със Зеленски няма да промени нищо

Sky News: Путин не е променил позицията си по Украйна, срещата на Тръмп със Зеленски няма да промени нищо

Изявленията на Тръмп обаче показват, че той се опитва да забави процеса и не вярва в потенциала на мирния план.