17 Юни, 2026

Махат и образа на Сталин от църквата на руската армия, отива в музея

Махат и образа на Сталин от църквата на руската армия, отива в музея

Мозайката с изображението на Йосиф Сталин, която беше монтирана в главната църква на руските въоръжени сили, ще бъде пренесена в музея "Патриот", който се намира в съседство с храма, съобщава РИА "Новости", като се позовава на директора на Експертния съвет по църковно изкуство към РПЦ  протоиерей Леонид Калинин.

Изображението на Сталин се намираше на пано с Парада на победата на Мервения площад. Лицето на генералисимуса е изобразено на огромен плакат, носен от червеноармейци.

Това, обаче предизвика ожесточена дискусия сред православните.

Отворено писмо до руския патриарх Кирил с молба да бъде отстранен образът на диктатора, беше изпратено от православни дейци и миряни.

В същия храм трябваше да има и мозайка с изображението на Владимир Путин, Сергей Шойгу и други руски политици. Тя беше демонтирана, но не е известно каква ще бъде съдбата и.

Превод: Faktor.bg

Сподели:
Руското посолство в София повтаря лъжите на МО, че Киево-Печорската лавра е поразена с ракета  "Пейтриът“

Руското посолство в София повтаря лъжите на МО, че Киево-Печорската лавра е поразена с ракета "Пейтриът“

"Руската страна стриктно спазва задълженията си по Хагската конвенция от 1954 г. за защита на културните ценности в случай на въоръжен конфликт", пише в циничната декларация

Китай отхвърли обвиненията на ЕС, че обучава руски военни за войната

Китай отхвърли обвиненията на ЕС, че обучава руски военни за войната

Лин Цзян не отговори на въпроса дали Китай оказва някаква подкрепа на Русия във войната срещу Украйна.

Московската петролна рафинерия преустанови работа след удар на ВСУ

Московската петролна рафинерия преустанови работа след удар на ВСУ

Кметът на Москва Сергей Собянин фактически потвърди поражението по рафинерията, като заяви, че на мястото работят аварийни служби.

Коментари (0)