4 Февруари, 2026

Македонският премиер отрече да има тайни преговори с България

Македонският премиер отрече да има тайни преговори с България

Димитър Ковачевски

По спора на РСМ с България е нужно бързо решение, но не и прибързано. В момента се водят преговори, но все още няма взаимно приемливо решение. Това заяви македонският премиер Димитър Ковачевски, цитиран от БГНЕС.

„Никога не съм се обвързвал с дати. Винаги съм казвал, че имаме нужда от бързо, но не и прибързано решение. Външните министерства на двете страни работят по политическите въпроси. Тези политически въпроси се обсъждат на срещи в съответствие със стандартите на международните отношения. В момента работим по обмен на идеи по отворени политически въпроси и щом има документ или решение, което е приемливо и за двете страни, то ще бъде съобщено на институциите в България в съответствие с техните законови процедури и у нас в съответствие с нашите разпоредби и нашите закони. В момента няма такова взаимно приемливо решение“, каза премиерът Ковачевски в отговор на журналистически въпрос.

Той подчерта, че няма никакви тайни преговори или разговори по този въпрос и че всичко, което се обсъжда, вече е известно.

„Знаете, че с България имаме отношения, които се основават на честна комуникация между двете правителства, между двамата премиери. Работните групи вече работят с конкретни резултати в областта на икономиката, инфраструктурата, образованието, културата и европейската интеграция. Вече подписахме редица меморандуми въз основа на работата на тези работни групи и имаме конкретни стъпки в различни области“, каза Ковачевски.

Премиерът отговори и на въпрос относно информацията, че има лица, работещи в държавни институции и такива, които на практика са работили, за да не се постигне споразумение между Република България и Република Северна Македония и подчерта, че случаят ще бъде разгледан съгласно процедурите.

„Аз и министърът на външните работи имахме тази информация още първия ден. Нормално е в рамките на Министерството на външните работи да се процедира съгласно изискванията на съответните служби, но не мога да кажа повече, защото е класифицирана информация“, каза Ковачевски.
Сподели:

Коментари (0)

След среща в Белия дом САЩ и Колумбия се споразумяха за обща битка срещу дрогата

След среща в Белия дом САЩ и Колумбия се споразумяха за обща битка срещу дрогата

Имахме много добра среща“, заяви Доналд Тръмп пред медиите, запитан дали е постигнал споразумение с Густаво Петро по темата за наркотрафика

Съветът на ЕС одобри условията за помощта за Украйна от 90 млрд. евро

Съветът на ЕС одобри условията за помощта за Украйна от 90 млрд. евро

Клаузата, за която настояваше Франция, беше одобрена: оръжия ще бъдат закупувани предимно от украински и европейски производители

Вашингтон поуст обяви масови съкращения на журналисти в екипа си

Вашингтон поуст обяви масови съкращения на журналисти в екипа си

Изданието заяви, че „болезненото“ преструктуриране е нужно за компанията, която е „твърде дълбоко вкоренена в една различна епоха“