6 Декември, 2025

Малта се е споразумяла с либийската брегова охрана да пресреща и връща обратно мигранти

Малта се е споразумяла с либийската брегова охрана да пресреща и връща обратно мигранти

Малтийските въоръжени сили са започнали да си сътрудничат с либийската брегова охрана за връщане на плавателните съдове с мигранти, плаващи към зоната за спасително-издирвателни операции на Малта. Това съобщи  вестник "Таймс ъв Малта", като се позова на тайно правителствено споразумение.

Пред Ройтерс правителството е отказало да коментира директно публикацията в малтийското издание, но е заявило, че Валета работи с либийската брегова охрана от много години и винаги е действала в рамките на закона.

Според „Таймс ъв Малта“ сключеното споразумение гласи, че когато мигрантски съд бъде забелязан да плава към Малта - нейните въоръжени сили следва да поискат либийската брегова охрана да се намеси и да пресрещне съда, преди той да е навлязъл в териториалните води на Малта.

В миналото неправителствени организации са осъждали споразумения, по силата на които Италия насочваше либийската брегова охрана, за да спира плавателни съдове с мигранти още в либийските териториални води.

Правозащитниците алармират, че в Либия за бежанците има опасност да бъдат подложени на изтезания и насилие, отбелязват от агенцията.
Сподели:

Коментари (0)

Сърбия преговаря с потенциални купувачи за продажбата на НИС

Сърбия преговаря с потенциални купувачи за продажбата на НИС

Министърът на енергетиката  разговаря на 4 декември с представители на петролните компании MOL, OMV, EKO и Knez Petrol.

Зеленски уволни Андрий Ермак от Съвета за национална сигурност и командването на армията

Зеленски уволни Андрий Ермак от Съвета за национална сигурност и командването на армията

Ермак също така бе главният преговарящ на Киев в усилията за прекратяване на войната. Тази роля вече е поета от бившия министър на отбраната Рустем Умеров.

Гърция одобри покупката на 36 ракетни комплекса PULS  от Израел

Гърция одобри покупката на 36 ракетни комплекса PULS от Израел

Атина води преговори с Израел и за разработването на противовъздушен и противоракетен купол на стойност 3 милиарда евро.