10 Май, 2026

Маричич: И 100 години да траят преговорите с България, македонската идентичност не може да се изтрие

Маричич: И 100 години да траят преговорите с България, македонската идентичност не може да се изтрие

Боян Маричич

„Сред определени кръгове в България битуват някакви тези за македонската идентичност. Но и 100 години да трае процесът, той не може да се отрази на промяната на идентичността ни. Ние знаем кои сме и какви сме и знаем, че нация не се създава или заличава с решение”, заяви в предаването „Утрински брифинг” вицепремиерът на РСМ по европейските въпроси Боян Маричич.

Той подчерта, че това не може да бъде цел през 2022 г. и в ХХI век, а до събитието в Битоля преговорите са се водили с достойнство и на ниво партньори и съюзници в НАТО.

„Важно е да не се допусне промяна на атмосферата и на наратива. Да не позволим национализмът и радикализмът да вземат превес”, каза Маричич.

Той подчерта, че с България се работи интензивно в различни области - и чрез работите групи, и на най-високо политическо ниво. Всички въпроси са на масата, но остава да се види дали ще може да бъде постигнат договор и да се премахне ветото.

Вицепремиерът допълни, че Скопие иска да продължи в приятелска насока, но с цел намиране на решение и сваляне на ветото без обвързване с дати. В противен случай различията може само да се задълбочат.

„Търпението и на двете държави ще намалее силно, както и ентусиазмът за решаването на противоречията. Ние не се отказваме от членството в ЕС, не се отказваме от реформите, не се отказваме от желанието Северна Македония да бъде член на ЕС и европейска държава в съответствие с всички стандарти. Това е дневния ред на правителството и то няма да се откаже от него. Но това не означава, че сме готови на каквото и да било решение, което би засегнало нашето достойнство, суверенитет и нашите интереси”, заяви Маричич, цитиран от БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

 Край на ерата „Орбан“: Петер Мадяр пое официално управлението на Унгария

Край на ерата „Орбан“: Петер Мадяр пое официално управлението на Унгария

Партията „Тиса“ спечели 141 от 199 места в парламента, което ѝ осигурява удобно мнозинство от две трети и възможност да променя конституцията и да прокарва ключови реформи

Антониу Коща потвърди принципна готовност ЕС да разговаря с Путин

Антониу Коща потвърди принципна готовност ЕС да разговаря с Путин

Председателят на Европейския съвет разговаря по телефона с Володимир Зеленски, като отново посочи приоритетите за Брюксел - въпросите за общата сигурност

Проф. Дейвид Шулц: Тръмп търси нов Орбан, за да разбие ЕС, но България не е в приоритетите му

Проф. Дейвид Шулц: Тръмп търси нов Орбан, за да разбие ЕС, но България не е в приоритетите му

Американският политолог смята, че президентът на САЩ "прегръща националистически правителства", а играта му е с ясна цел - победителят взима всичко