30 Април, 2026

Марош Шефчович: България и Румъния изпълняват всички условия да бъдат приети в Шенген

Марош Шефчович: България и Румъния изпълняват всички условия да бъдат приети в Шенген

Марош Шефчович

"Да се поставят нови изисквания пред България и Румъния за присъединяване към Шенген не е честно", заяви днес заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович след заседание на Съвета на ЕС по общи въпроси.

Той направи този коментар в отговор на въпрос за допълнителните условия, поставяни от Виена и Хага.

"Многократно заявихме, че България и Румъния изпълняват всички условия да бъдат приети в Шенген, двете страни наистина правят всичко възможно, за да се подготвят добре за членство. Изразихме готовност да работим в тясно сътрудничество с Виена и Хага, за да може България и Румъния да бъдат приети възможно най-скоро", добави Шефчович.

По неговите думи на днешното заседание е било обсъдено очакването на няколко страни ЕС да осигури бюджет за оградата по границата между България и Турция.

"ЕК цели да осигури европейски бюджет там, където това би донесло най-голяма добавена стойност", поясни Шефчович.

По неговите думи комисията е в готовност да отпусне средства за ремонт и разширяване на граничните пунктове, за средства за наблюдение на границата и за тяхната поддръжка, за нови компютърни мрежи и за обучение на граничари.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Това изявление той направи по време на среща с астронавтите от мисията „Артемида-2“ в Белия дом

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Ръководителят на Пентагона отхвърли въпросите за цената на войната с думите: „Въпросът, който бих задал на тази комисия, е каква е стойността на това да се гарантира, че Иран никога няма да се сдобие с ядрено оръжие?“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Президентът отбеляза, че още сега Украйна нанася удари по Русия на разстояние от 1500 км. Той подчерта, че в бъдеще този показател ще нараства.