5 Декември, 2025

Мащабната операция с подкрепата на Европол: Има осем арестувани

Мащабната операция с подкрепата на Европол: Има осем арестувани

Снимка: МВР

В рамките на операцията е неутрализирана престъпна мрежа за трафик на мигранти от Турция през България

Мащабната операция е реализирана у нас с подкрепа на Европол. Установени са десет участници в схема за транспортиране на нелегални мигранти, като осем тях са задържани, а останалите двама – обявени за издирване, съобщават от МВР.

Мащабната операция е проведена на 19 септември от служители на ГДБОП и ГДГП, подкрепени от Европол.

„Разследването, в което са участвали гръцки и румънски експерти, е проведено в рамките на регионална оперативна група, създадена за разследване на мрежи за контрабанда на мигранти, използващи България като транзитна страна“, се казва в съобщението на МВР. 

В рамките на операцията е неутрализирана престъпна мрежа за трафик на мигранти от Турция през България и Сърбия към Западна и Южна Европа.

Извършени са няколко ареста, множество претърсвания и изземвания на веществени доказателства.

Разследването е започнало още в началото на 2023 г., когато българските власти са открили мигранти, прекарани нелегално от тази мрежа. В рамките на оперативните действия било установено, че заподозрените водачи – български, румънски и сирийски граждани, са координирали дейностите по контрабанда, като същевременно са поддържали контакти с контрабандисти в Турция и Гърция, както и в други страни по маршрута.

Според данните към момента тяхната задача е била да транспортират мигранти от турско-българската граница до места за настаняване в района на София, откъдето след кратък престой да ги отведат до българо-сръбската граница.

За „услугата“ мигрантите е трябвало да депозират от 3000 до 5000 евро в Истанбул преди да бъдат прекарани през зелената граница между Турция и България.

Транспортирането се е осъществявало с леки коли, микробуси и дори камиони. За да увеличат максимално печалбите си, в единия от случаите бил засечен камион със 150 мигранти, управляван с висока скорост  с риск за пътниците и за пешеходците.

Установени са десет участници в престъпната схема, на които са повдигнати обвинения, осем от тях са задържани, а останалите двама са обявени за издирване.
Сподели:

Коментари (0)

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

По думите му, Белият дом е бил наистина уверен, че това ще бъде „най-лесната война“, която ще трябва да бъде спряна

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Жителите на Атика получиха съобщение през системата за спешни предупреждения „112“ снощи, с което бяха призовани да избягват ненужни пътувания, да бъдат внимателни в подземни пространства и да следват указанията на властите

Нова провокация: Засечени са дронове по време на полета на Зеленски към Ирландия

Нова провокация: Засечени са дронове по време на полета на Зеленски към Ирландия

Това е предизвикало сериозно безпокойство за сигурността на фона на опасения, че може да е опит за намеса във въздушния коридор, съобщи в. „Айриш Таймс“