6 Декември, 2025

Масирана хакерска атака срещу критична германска инфраструктура и банковата система

Масирана хакерска атака срещу критична германска инфраструктура и банковата система

Банковата система и критична инфраструктура на Германия са станали обект на масирана хакерска атака през последните дни, съобщава таблоидът „Билд“. Според изданието Федералната служба за сигурност на информационните технологии е потвърдила атаката.

Към момента се смята, че от атаката застрашена е международната банкова система Swift, което би довело до проблеми не само в Германия.

Според медийните публикации зад кибератаката вероятно стои хакерската група Fancy Bear, за която се предполага, че е свързана с руското главно разузнавателно управление.

„Билд“ посочва като източник на информацията западни тайни служби, без да уточнява кои. Предполага се, че атаката е отмъщение за санкционната политика спрямо Русия и Беларус.

Преди година Федералната прокуратура на Германия обяви международно издирване на руснака Дмитрий Бадин по подозрение за участие в кибератака. Германските служители на реда смятат, че той е член на Fancy Bear.

Руската страна многократно отрече обвиненията за участие в тези хакерски атаки.
Сподели:

Коментари (0)

Хакан Фидан: Сирийските демократични сили не смятат да се интегрират в структурите на сирийската държава

Хакан Фидан: Сирийските демократични сили не смятат да се интегрират в структурите на сирийската държава

Той заяви, че Турция не е дала „празен чек“ на сирийското правителство да репресира.

Награда за мир: Как ФИФА режисира новото шоу на Тръмп

Награда за мир: Как ФИФА режисира новото шоу на Тръмп

Тръмп и Инфантино използваха възможността за самореклама и маркетинг. В статута на ФИФА пише, че организацията трябва да е аполитична. Но ръководството ѝ тълкува това правило доста свободно, когато става въпрос за пари.

 Конгресът на ВМРО-ДПМНЕ преизбра Мицкоски за председател - нямаше други кандидати

Конгресът на ВМРО-ДПМНЕ преизбра Мицкоски за председател - нямаше други кандидати

Партийният лидер заяви, че „националната идентичност не е предмет на преговори, уважението към чуждите идентичности е ценност, но не за сметка на собствената“.