Алексей Навални
В годините преди смъртта си в руски затвор руският опозиционен лидер Алексей Навални е написал мемоари за живота и работата си като продемократичен активист.
Озаглавени "Патриот", мемоарите ще бъдат публикувани в САЩ от Knopf на 22 октомври в първи тираж от половин милион екземпляра и едновременно с това ще бъдат издадени в няколко държави, съобщава „Ню Йорк Таймс“.
Навални, който придоби световна известност като яростен критик на руския президент Владимир В. Путин, се противопостави на многократните опити на Кремъл да го заглуши чрез физическо насилие, арести и затвор в отдалечена арктическа наказателна колония, където почина през февруари на 47-годишна възраст.
Книгата, разказваща историята му със собствените му думи, е последна проява на непокорство, заяви в изявление вдовицата му Юлия Навалная, и може да има стимулиращ ефект върху неговите последователи.
"Тази книга е свидетелство не само за живота на Алексей, но и за неговата непоколебима отдаденост на борбата срещу диктатурата - борба, за която той даде всичко, включително и живота си", каза Навалная. "На страниците ѝ читателите ще се запознаят с човека, когото дълбоко обичах - човек с дълбока почтеност и непоколебима смелост. Споделянето на неговата история не само ще почете паметта му, но и ще вдъхнови другите да отстояват това, което е правилно, и никога да не губят от поглед ценностите, които наистина имат значение."
В първия си коментар за смъртта на Алексей Навални президентът на Русия Владимир Путин определи смъртта на опозиционния лидер като "нещастен случай" и заяви, че е бил готов да освободи Навални при размяна на затворници.
В търсене на политическо бъдеще екипът на Навални намери нов лидер в лицето на вдовицата му Юлия Навална. Но досега движението, което Навални създаде, не е направило почти никакъв опит да обедини раздробените опозиционни групи в Русия и да спечели нови съюзници, като промени изолираната си тактика.
В дните след погребението на Навални гробът се превърна в място за поклонение на онези, които копнеят неговата визия за "красивата Русия на бъдещето" да стане реалност. За много от поддръжниците му обаче тази мечта вече изглежда далечна.
Когато Навални беше жив, Кремъл се опитваше да го представи като незначителна фигура. След смъртта му изглежда малко се е променило.
Навални пише голяма част от мемоарите, докато е в Германия и се възстановява от отравянето.
През февруари 2021 г. той се завърна в Русия, знаейки, че вероятно отново ще бъде задържан или нападнат. Той беше арестуван на летището, а по-късно беше обвинен в присвояване и измама в процес, за който международните наблюдатели заключиха, че също е политически мотивиран. През август 2023 г. той беше обвинен в "екстремизъм" и получи 19-годишна присъда. Суровото отношение към него в тежките наказателни колонии в Русия обхваща липса на медицински грижи и много престои в карцер.
В отговор на въпроса защо е избрал да се върне в Русия, за да се изправи пред почти сигурно лишаване от свобода и евентуална смърт, Навални заяви, че оставането в изгнание е почувствал като предателство към каузата си.
"Не искам да се откажа нито от страната си, нито от убежденията си", пише Навални в публикация във Facebook през януари, малко преди смъртта си. "Не мога да предам нито първото, нито второто. Ако убежденията ти струват нещо, трябва да си готов да ги отстояваш. И ако е необходимо, да направиш някои жертви."
Завръщането на Навални в Русия доведе до седмици на протести в цялата страна, но в крайна сметка те бяха потушени с ожесточени репресии от страна на Кремъл. Дори когато Русия затвори или прогони независими новинарски медии и заглуши много от вътрешните си критици в опит да задуши политическата опозиция, Навални остана гласовита и влиятелна фигура, която стана олицетворение на обсаденото продемократично движение в страната.
В прессъобщение Knopf заяви, че мемоарите "изразяват пълната убеденост на Навални, че на промяната не може да се противостои и тя ще дойде".
Според представител на Knopf Навални сам е написал мемоарите си, като е диктувал някои части, а Юлия Навална работи с издателството за редактиране и финализиране на ръкописа.
Ще има и рускоезично издание на книгата, каза представителят.
Проектът е по-деликатен от повечето мемоари на високопоставени политически фигури. Поддръжниците на Навални и неговият екип, който продължава работата му, не спират да бъдат обект на внимание от страна на руските власти, тъй като отправят критики към Кремъл на фона на войната в Украйна.
Екипът му, който живееше и работеше в изгнание, продължи да публикува разкрития за корупцията в Русия. Той също така продължи да работи върху книгата, която включва никога досега непубликувана кореспонденция от затвора, според издателя.
Дори и след смъртта му тези, които се опитват да продължат делото на Навални и да разширят наследството му, се сблъскват със заплахи и нападки. Миналия месец Леонид Волков, който беше един от главните организатори на Навални, беше нападнат с чук и сълзотворен газ пред дома си в столицата на Литва.
Навални добре осъзнаваше, че активността му го излага на риск, но оставаше весел и непоколебим, с характер на шегаджия, който спомогна за част от популярната му онлайн активност, пише БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства