16 Март, 2026

Меркел: Декемврийската среща на върха ще бъде ключова за бюджета на ЕС

Меркел: Декемврийската среща на върха ще бъде ключова за бюджета на ЕС

Ангела Меркел

Срещата на върха на лидерите на Европейския съюз през следващия месец ще бъде от ключово значение при определянето на решението, което ще позволи приемането на бюджета на ЕС и на фонда за възстановяване от коронавирусната криза въпреки възраженията на Полша и Унгария, заяви в понеделник германският канцлер Ангела Меркел, съобщава Ройтер.

"Надявам се и поне се опитваме да намерим решение, тъй като това ще бъде много важен сигнал. За съжаление не мога да съобщя, че мисията е изпълнена, въпреки че бих искал да го направя", посочи тя.

"На 10-и и 11-ти декември имаме много важна среща на върха и се надяваме да стигнем до добро решение", добави Меркел.

Относно другата важна тема свързана с Брекзит, Ангела Меркел посочи, че с изтичането на времето за постигане на споразумение относно бъдещите отношения на Великобритания с Европейския съюз, някои държави членки стават все по-нетърпеливи.

Тя посочи управлението, конкурентни условия на конкуренция, желанието на Великобритания за достъп до енергийния пазар на ЕС и желанието на ЕС за продължаване на достъпа до риболовни зони край бреговете на Великобритания като ключови пречки за постигане на търговска Брекзит сделка.

"Надяваме се, че преговорите ще имат добър край. Ние не се нуждаем от сделка на всяка цена и дадохме ясно да се разбере това. Сделката обаче е в интерес на всички", посочи Меркел.

Относно третия важен въпрос свързан с Covid-19, германският канцлер заяви, че негативните ефекти от коронавирусната пандемия ще продължават да се усещат през следващите години.

В тази връзка Меркел добави, че "приемането на фонда за възстановяване и бюджета на ЕС" може да помогне за смекчаване на щетите, нанесени от Covid-19, и призова членовете на Европейския съюз да активизират усилията си за намиране на решение, приемливо за всички страни.

На редовна пресконференцията нейният говорител Щефан Зайберт пък каза, че страните членки на Европейския съюз не трябва да подкопават контактните ограничения, целящи да забавят разпространението на заразата Covid-19, като позволят на ски сезона да започне рано.

"Няма смисъл да се подкопават националните ограничения за контакт, като се стартира ски сезона твърде рано", заяви той.

Миналата седмица Меркел посочи, че Германия иска алпийските страни да оставят затворени техните ски курорти, за да помогнат в борбата с пандемията, но постигането на споразумение със съседна Австрия се оказва трудно.

Агенция Ройтерс напомня, че в първата вълна на коронавируса в началото на годината много германци бяха заразени именно австрийския ски курорт Ишгъл.
Сподели:

Коментари (0)

Токио не се съгласи да изпрати военни кораби за ескортиране в Ормузкия проток

Токио не се съгласи да изпрати военни кораби за ескортиране в Ормузкия проток

Призивът на Тръмп към съюзниците на САЩ, включително Япония, да помогнат за защитата доставките на петрол и газ през стратегически важния воден път поставя страната в трудно положение - конституцията на страната отхвърля войната

Япония освобождава петролни резерви за половин месец напред

Япония освобождава петролни резерви за половин месец напред

Страната разполага с едни от най-големите стратегически петролни резерви в света - над 400 милиона барела към декември, което отговаря на 254 дни вътрешно потребление

Тръмп поведе открита война срещу Върховния съд и Федералния резерв

Тръмп поведе открита война срещу Върховния съд и Федералния резерв

Конфликтът с Федералния резерв ескалира на фона на дългогодишно недоволство от лихвената политика и неуспешния опит на президента да отстрани Лиза Кук по обвинения в измами