9 Май, 2026

Меркел е на последно посещение като канцлер в САЩ

Меркел е на последно посещение като канцлер в САЩ

Ангела Меркел и Джо Байдън


Канцлерът на Германия Ангела Меркел е на последното си посещение във Вашингтон преди да се оттегли от политиката след парламентарните избори във федералната република в края на септември. Теми  на  разговорите ѝ с американския президент Джо Байдън са трансатлантическите отношения, Русия и Китай, но най-голям интерес предизвиква бъдещето на газопровода „Северен поток 2“.

Като „ключова за бъдещето“ определи говорителката на Белия дом Джен Псаки визитата на Ангела Меркел.

Сянка върху възраждането на трансатлантическите отношения хвърля проектът „Северен поток 2“ за пренос на руски газ към Германия, съобщава БНР.

Президентът Джо Байдън твърди, че той е „лоша сделка“ заради опасността от задълбочаване на зависимостта от Русия. А за Германия става дума само за бизнес отношения. Външният министър Хайко Маас, който подготвя канцлерската визита, заяви:

„През последните седмици работихме усърдно и мисля, че сближихме позициите си по много въпроси. Но дали ще има пробив при посещението на канцлера, не мога да кажа“.

Противник на газопровода е и Украйна, която се опасява да загуби приходи за хазната, ако бъде лишена от ролята си на транзитна държава за руския газ към Европа.

Неслучайно украинският президент Володимир Зеленски посети Берлин дни преди Меркел за замине за Вашингтон с искане на гаранции за сигурността на страната си. От разговорите в Белия дом се очаква да стане ясно, дали спорният газопровод „Северен поток 2“ ще разполага с възможност за спиране на преноса на газ, ако Русия прекрати транзита през Украйна.
Сподели:

Коментари (0)

Русия и Украйна потвърдиха американското примирие за 9-11 май

Русия и Украйна потвърдиха американското примирие за 9-11 май

Тръмп изрази надежда, че примирието ще е „началото на края на много дълга, смъртоносна и трудно разрешима война". В навечерието на Деня на победата Русия и Украйна обявиха примирие, договорено с посредничеството на САЩ. Въпреки това взаимни обвинения и атаки поставят под съмнение устойчивостта на споразумението.

Путин се жалва: Украйна атакува център за контрол на въздушното движение край Ростов на Дон

Путин се жалва: Украйна атакува център за контрол на въздушното движение край Ростов на Дон

Той срамежливо добави, че въпреки потенциалния риск не се е стигнало до трагични инциденти

Горски пожар избухна в радиоактивната зона около Чернобил, огънят бързо се разпространява към  ядрен реактор №4

Горски пожар избухна в радиоактивната зона около Чернобил, огънят бързо се разпространява към ядрен реактор №4

Подобни пожари са особено опасни, тъй като могат да доведат до повишаване на радиационните нива в един от най-радиоактивно замърсените райони на Земята.