21 Май, 2026

Меркел: Все още имаме шансове за контролиран Брекзит

Меркел: Все още имаме шансове за контролиран Брекзит

Ангела Меркел

Германският канцлер Ангела Меркел заяви в сряда, че все още има всички шансове разводът на Великобритания с Европейския съюз да се осъществи при постигане на двустранно споразумение, въпреки че Берлин е подготвен и за неконтролиран Брекзит в случай, че това не се случи.

"Все още имаме всички шансове за контролиран Брекзит и германското правителство ще направи всичко по силите си, за да направи това възможно - до последния възможен ден. Но също така заявявам че сме подготвени за безреден Брекзит без постигане на сделка", посочи г-жа Меркел пред немския парламент, съобщава Ройтерс.

"Остава обаче фактът, че след оттеглянето на Великобритания ние ще имаме икономически конкурент пред нашия праг, дори ако искаме да поддържаме тясно икономическо, външно и сътрудничество в областта на сигурността и приятелски отношения“, добави тя.

Ангела Меркел също така отбеляза, че настоящата икономическа ситуация в Германия означава, че данъчните приходи могат да бъдат по-ниски от очакваното. Според нея търговската война между САЩ и Китай вреди на износа на Германия и на икономиката като цяло.

Най-голямата икономика в Европа се сви с 0,1% на тримесечна база през периода април - юни, като някои слаби икономически показатели от тогава насам подхранват опасенията, че Германия може да изпадне в рецесия през третото тримесечие (през периода юли-септември). Икономистите обикновено определят наличието на т/нар. "техническа рецесия", когато има най-малко две последователни тримесечие на свиване на БВП.
Сподели:

Коментари (0)

Русия и Беларус проведоха учения с ракетни установки "Искандер-М"

Русия и Беларус проведоха учения с ракетни установки "Искандер-М"

"Искандер-М" е мобилна система за управляеми ракети, заменила бившата съветска система "Скъд", нейните ракети имат обсег до 500 километра и могат да носят ядрени бойни глави

ISW: Украинските сили завоюваха най-големия си успех след Курската операция в Русия

ISW: Украинските сили завоюваха най-големия си успех след Курската операция в Русия

Съобщава се, че украинските въоръжени сили си върнаха по-голямата част от Купянск в началото на ноември 2025 г., освободиха над 400 кв. км. в Южна Украйна през зимата и пролетта на 2026 г. и няколко населени места в западната Запорожка област

The Economist: Двойната игра на Си - измислена учтивост с "двойно предназначение"

The Economist: Двойната игра на Си - измислена учтивост с "двойно предназначение"

Китай на практика се превърна в ключов доставчик на руския военно-промишлен комплекс, осигурявайки на Москва критични компоненти за водене на война срещу Украйна, за които получава тлъсти печалби