2 Април, 2026

Милиони в локдаун заради Омикрон в Китай

Милиони в локдаун заради Омикрон в Китай

Пет милиона жители на различни китайски градове са в нов локдаун, за да се ограничи разпространението на силно заразния Омикрон, съобщиха китайски медии.

Пекин е в повишена готовност за нова вълна новозаразени. Новината идва на фона на подготовката на страната за Зимните олимпийски игри следващия месец. Китай е привърженик на стратегия за „нулев Ковид“ чрез национални локдауни, гранични ограничения и дълги карантини.

Въпреки че тези мерки поддържат броя на новите случаи далеч по-нисък от горещите точки на вируса в Съединените щати и Европа, Пекин в момента се бори с локални огнища в много градове.

С Омикрон са свързани няколко случая в Анянг - град провинция Хенан. Властите в Анянг обявиха локдаун и наредиха на гражданите да не напускат домовете си и да не излизат с автомобили по пътищата, съобщи държавната информационна агенция Синхуа.

Всички бизнеси са затворени. Започва и масово тестване на хората, "за да се отговори на тежката ситуация с контрол на епидемията и стриктно да се предотврати разпространението Омикрон", съобщава Синхуа.

В Анянг бяха регистрирани 58 новозаразени, а общият брой на случаите в града достигна 84 от събота насам.

Миналата седмица на един милион души в град Юджоу бяха затворени по домовете си.

Властите в град Тиендзин, голям пристанищен град на около 150 километра от Пекин, забрани на хората да напускат домовете си без официално разрешение. Здравните власти тестваха и всички 14 милиона жители. Градът е в непосредствена близост до локациите за провеждане на състезания за Зимните олимпийски игри в Пекин.

Северният град Сиан вече три седмици е блокиран в опит да спре заразата, засегнала над 2000 души. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Изборите в Унгария са ключови за демокрацията и решенията на ЕС

Изборите в Унгария са ключови за демокрацията и решенията на ЕС

Анализатори: Изборите в Унгария са решаващи за ЕС и демокрацията

Тръмп: САЩ не трябваше да се намесват в Украйна, доставяме оръжия с търговска цел

Тръмп: САЩ не трябваше да се намесват в Украйна, доставяме оръжия с търговска цел

Доналд Тръмп по-рано заплаши да спре доставките на оръжие за Украйна по програмата PURL, ако съюзниците не подкрепят американската операция за отваряне на Ормузкия проток

Небето над Белгия остава отворено за операции срещу Иран

Небето над Белгия остава отворено за операции срещу Иран

Белгийският външен министър Максим Прево смята, че не трябва ЕС да се поддава на провокациите на Тръмп, че ще извади САЩ от НАТО