Драгажен кораб на румънския флот се удари в носеща се в Черно море мина, докато се опитваше да я обезвреди при лошо време в четвъртък, но екипажът от 75 души е невредим от експлозията, съобщи министерството на отбраната в Букурещ.
Мините започнаха да се появяват в Черно море, след като Русия нахлу в Украйна на 24 февруари, а румънски, български и турски военни екипи обезвреждат тези, които се носят в техните води.
Министерството каза, че корабът е бил предупреден за мина, носеща се на около 25 морски мили североизточно от румънското черноморско пристанище Констанца, но не е успял да я обезвреди, преди да бъде ударен от нея поради силни ветрове и вълни, предаде "Дневник".
"Няма жертви или ранени след експлозията, 75-те военни на кораба не са в опасност, плаваемостта на кораба не е засегната и няма големи щети на борда", се казва в изявление на министерството.
Черно море е от решаващо значение за превоз на зърно, нефт и нефтопродукти. От началото на войната Турция, Румъния, България и Украйна са унищожили 28 мини в западнаата част на Черно море, казаха от министерството.
Още от Свят
МВнР: Поредно посегателство срещу България и българите - резултат от агресивната реч на омразата в РСМ
"Припомняме, че след последния палеж в Република Северна Македония срещу Българския културен клуб в град Битоля, вместо да получи адекватно наказание, подпалвачът беше героизиран и беше привлечен в предизборна политическа кампания"
В Русия се разби стратегически бомбардировач Ту-22М3
Останал без управление, бомбардировачът е паднал на брега на река Ангара. На мястото на катастрофата е избухнал пожар, а над района се е издигнал стълб от черен дим.
Иран: Ще се събират такси за услуги в Ормузкия проток - съгласно споразумението със САЩ
Техеран съобщи, че САЩ са поели ангажимент да освободят замразените ирански средства в чужбина и да изплатят обезщетения за щети, нанесени по време на войната