7 Април, 2026

Митрофанова: МВнР ще извика българския посланик, но няма да предприема огледални мерки

Митрофанова: МВнР ще извика българския посланик, но няма да предприема огледални мерки

Екстрадираният Васиан Змеев и Елеонора Митрофанова, архив


Българският посланик в Москва Атанас Кръстин ще бъде извикан в руското външно министерство във връзка с експулсирането на свещеници на Руската православна църква (РПЦ) от страната, заяви руският посланик в София Елеонора Митрофанова в ефира на телевизионния канал „Россия-24“, цитирана от БГНЕС.

"Ще бъдат предприети действия, разбира се. На първо място - посланикът ще бъде извикан, ще има разговор с него", каза дипломатът, коментирайки въпроса за възможни ответни мерки от страна на Москва по дипломатическа линия във връзка с изгонването на представители на РПЦ от България.

Митрофанова добави, че Москва няма да предприеме огледални мерки срещу Българската православна църква в отговор на недружелюбните стъпки на София. "Мисля, че никой в Москва няма да предприеме огледални действия срещу Българската православна църква. Ние не сме варвари", каза тя.

Вчера свещениците от руската църква в София бяха призовани в българската имиграционна служба, където им бе наредено да напуснат България в рамките на 24 часа "като лица, за които се твърди, че представляват заплаха за националната ѝ сигурност".

"Става дума за архимандрит Васиян, предстоятел на Подворието на Руската православна църква в София, секретаря на Подворието протойерей Евгений и служител на църквата", каза говорителят на външното министерство Мария Захарова.

Изгонването от България на свещеници на Руската православна църква в страната представлява действие, насочено към прекъсване на отношенията между Руската и Българската православна църква и братските връзки между народите на страните, заяви руското външно министерство.

"Старата руска църква, която дълги години е била място, където руснаци и българи са се молили заедно, сега ще бъде затворена", обяви вчера говорителят на руското външно министерство Мария Захарова в коментар, публикуван на уебсайта на руското външно министерство.
Сподели:

Коментари (0)

ЦРУ е провело операция за заблуда на противника в Иран - за всяване на смут сред иранските сили

ЦРУ е провело операция за заблуда на противника в Иран - за всяване на смут сред иранските сили

Работата на ЦРУ е била част от операцията за спасяване на двамата американски пилоти в Иран

Орбан постави газопровода "Турски поток" под военна защита

Орбан постави газопровода "Турски поток" под военна защита

Тръбопроводът, който пренася руски природен газ към Унгария беше инспектиран лично от Орбан

Астронавтите от "Артемис 2" наблюдават на обратната страна на Луната места, невиждани от човешко око

Астронавтите от "Артемис 2" наблюдават на обратната страна на Луната места, невиждани от човешко око

Те са на път да поставят рекорд за най-далечното разстояние, което някой е изминавал от Земята