22 Декември, 2025

Мицкоски: България да даде писмени гаранции, че няма да ни блокира за ЕС

Мицкоски: България да даде писмени гаранции, че няма да ни блокира за ЕС

Християн Мицкоски


България трябва да даде писмени гаранции, че няма да ни блокира за ЕС и да се извини за прогонените евреи от Македония, каза президентът на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски пред телевизия Канал 5.

„Българската конституция не признава колективни права, индивидуални – да, тук нямат намерение да променят конституцията вместо нас, но българите да премахнат бележката под линия, или да изпълнят някое от тези решения, или поне да се извинят за седем хиляди и двеста евреи, които са изпратени в Треблинка по време на Втората световна война. Вили Брант знаете ли как се извини? Има начин да се извиниш”, каза Християн Мицкоски.

Попитан ако правителството повдигне въпроса за включването на българите в конституцията как ще реагира ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски каза, че не променят възгледите си според ситуацията. „Ако няма реципрочност, писмени гаранции, че ветото ще бъде вдигнато и че занапред няма да има глупави блокади, които да ни убеждават отново, че сме били българи до 1944г. В живота има даване и вземане, а не само вземане”. Мицкоски заяви, че това правителство на СДСМ непрекъснато нарушава позициите в преговорите в международната политика.

„Изобщо не трябва да обещават, ето едно нещо нека стане – нека махнат бележката под линия за езика, не ни трябва повече и ще кажем браво, има промени в позициите”, добави Мицкоски.

Мицкоски каза, че парламентарната група на ВМРО-ДПМНЕ утре по повод 150-годишнината от рождението на македонския революционер Гоце Делчев в македонския парламент ще внесе декларация, която ще очертае позициите по въпроса за Гоце Делчев.

Попитан дали би бил министър-председател, който ще поднесе цветя на паметника на Гоце Делчев заедно с Крили Петков, Мицкоски отговори да, само ако българският премиер Петков се съгласи, че Гоце Делчев се е борил за своята македонска независима държава.

„Ако Петков е съгласен, че Гоце Делчев е македонец и се е борил за своята македонска независима държава, то аз нямам проблем”, категоричен беше Мицкоски, цитиран от БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Украйна удари мощно нефтен терминал в Краснодарския край на Русия

Украйна удари мощно нефтен терминал в Краснодарския край на Русия

"Военната разузнавателна служба увеличава ударните санкции върху енергийния сектор на държавата-агресор, която е пряко замесена във финансирането на войната ", заяви източник

Муцунски: Не трябва да е проблем евроинтеграцията ни за това, че търсим интереса си в спора с България

Муцунски: Не трябва да е проблем евроинтеграцията ни за това, че търсим интереса си в спора с България

През последните 30 години РС Македония е променяла няколко пъти конституцията си, знамето си, името си, а да не говорим дори за поредицата от национални отстъпки, които са направени, оплака се македонският външен министър

Джей Ди Ванс: Има пробив в преговорите за мир

Джей Ди Ванс: Има пробив в преговорите за мир

„Седейки тук днес, не бих твърдял с увереност, че ще стигнем до мирно решение. Мисля, че има голяма вероятност да го направим, и голяма вероятност да не го направим“, заяви вицепрезидентът на САЩ