23 Декември, 2025

Мицотакис: Няма да ратифицираме меморандумите от Преспанското споразумение

Мицотакис: Няма да ратифицираме меморандумите от Преспанското споразумение

Кириакос Мицотакис


„Гръцкият парламент няма да ратифицира трите меморандума от Преспанското споразумение, докато РСМ не започне да изпълнява всички аспекти от него“, заяви гръцкият премиер Кириакос Мицотакис в интервю за Sky, цитирано от БГНЕС.

На 15 май опозиционната СИРИЗА внесе в гръцкия парламент трите меморандума под формата на законопроекти. Трите меморандума се отнасят до процеса на присъединяване на Северна Македония към ЕС, икономическото сътрудничество между Атина и Скопие и наблюдението на въздушното пространство.

"Ратифицирането на трите меморандума за сътрудничество със Северна Македония, в рамките на Споразумението от Преспа, е наложително в национален интерес", заяви след внасянето на меморандумите председателят на парламентарната група на СИРИЗА Сократис Фамелос.

"Съжалявам, че Каселакис възприема най-лошите навици на своя предшественик (визира Алексис Ципрас)", отговори Мицотакис, коментирайки позицията на опозицията относно Споразумението от Преспа.

"Изтъкнах проблемите от Преспанското споразумение, тъй като то дефинира понятията "македонски" и "македонски език". Също така предупредих новото правителство в Скопие с ясното заявление, че всяко отклонение от Преспанското споразумение ще има сериозни последици както в отношенията с нас, така и по отношение на пътя към Европа. Що се отнася до меморандумите, сега СИРИЗА настоява да ратифицираме меморандумите и да отменим най-основното оръжие, което имаме, за да спазваме и изпълняваме споразумението. Това, което СИРИЗА иска от нас, е акт, който достига границите на абсурда", каза гръцкият премиер.

Той е категоричен, че Гърция няма да ратифицира меморандумите от Преспанското споразумение и очаква от македонската страна да спазва всички негови аспекти.

"Няма да ратифицираме меморандумите, докато не се уверим, че другата страна не спазва всички аспекти на Преспанското споразумение", каза главата на гръцкото правителство.
Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Готов е основният набор от документи за мирния план

Зеленски: Готов е основният набор от документи за мирния план

"В плана има 20 точки. Може би не всичко е перфектно, но планът съществува. Има гаранции за сигурност между нас, Европейския съюз и Съединените щати – рамков документ."

Турция залови високопоставен деец на Ислямска държава на пакистанската граница

Турция залови високопоставен деец на Ислямска държава на пакистанската граница

Според разследването на Турската разузнавателна служба, Гьорен е пътувал от Турция до района на Афганистан и Пакистан, където е бил в тренировъчни лагери на „Ислямска държава“ и постепенно е израснал до ръководна позиция

ЕС удължава санкциите срещу Русия с още половин година

ЕС удължава санкциите срещу Русия с още половин година

В обхвата на мерките влиза забрана на вноса или трансфера на суров петрол и определени петролни продукти от Русия към ЕС, изключване на няколко руски банки от системата SWIFT и спиране на излъчването и лицензите в Европейския съюз на няколко руски медии