9 Април, 2026

Могерини: Турската операция тласна кюрдските сили в ръцете на режима на Асад и руснаците

Могерини: Турската операция тласна кюрдските сили в ръцете на режима на Асад и руснаците

Федерика Могерини

Подкрепяните от Русия правителствени сили се възползваха от внезапното изтегляне на американските войници

Сирийската армия влезе тази вечер в северния град Манбидж в съответствие със споразумение с кюрдските милиции, постигнато на фона на турската военна операция срещу тях в района, предадоха световните агенции, като се позоваха на сирийските държавни медии.

Новината бе потвърдена от представител на местните власти в Манбидж - град, контролиран от военен съвет, свързан с кюрдите. Той каза, че сирийски военни са влезли в Манбидж и са се разположили по фронтовите линии.

Градът се намира в североизточната част на сирийската провинция Алепо, на 85 километра от едноименната регионална столица.

Сирийската армия се е насочила и към други контролирани от кюрдските милиции населени места, за да заемат позиции срещу настъпващите турски военни части и техни арабски съюзници.

Подкрепяните от Русия сирийски правителствени сили не загубиха време и се възползваха от внезапното изтегляне на американските войници от страната след турската инвазия, за да се разположат дълбоко навътре в контролираните от кюрдски милиции райони южно от границата с Турция, отбелязва Ройтерс.

Върховният представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Федерика Могерини заяви днес, че турската военна операция в Сирия е тласнала кюрдите в ръцете на сирийското правителство и Русия, предаде ТАСС.

"Една от последиците, за които предупреждавахме още преди началото на турската операция, бе именно, че тя ще тласне кюрдските сили в ръцете на режима на Асад и руснаците. Не искахме да станем свидетели именно на това", каза Могерини след срещата на министрите на външните работи на страните от ЕС в Люксембург.

Тя увери, че Европейският съюз "никога не се е отказвал от подкрепата си за кюрдите".
Сподели:

Коментари (0)

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Доналд Тръмп изпраща вицепрезидента Джей Ди Ванс и други преговарящи в пакистанската столица за разговори с Иран, които ще започнат в събота, съобщи Белият дом.

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Пахлави, чийто баща Мохамед Реза беше свален от власт от Ислямската революция през 1979 г., многократно е заявявал, че е готов да поведе прехода, ако Ислямската република падне във войната със САЩ и Израел, която избухна в края на февруари.

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

САЩ и НАТО влизат в остър конфликт заради войната с Иран и блокадата на Ормузкия проток. Доналд Тръмп заплашва с излизане от алианса, докато напрежението расте. Американският президент ще продължи да обсъжда с Бенямин Нетаняху идеята за включването на Ливан в споразумение за прекратяване на военните действия срещу Иран, на фона на крехко примирие и растящ глобален риск.