15 Януари, 2026

Мохамед Халаф: Да се отървем от олигарсите, свързани с Кремъл

Мохамед Халаф: Да се отървем от олигарсите, свързани с Кремъл

Мохамед Халаф

"През 2016 г. Британското правителството оцени стойността на мръсните пари от руските олигарси свързани с Путин във Великобритания на около £100 милиарда годишно. През 2020 г. парламентарната комисия по сигурността и разузнаването заяви, че руските олигарси са привлечени към Лондон заради "леките и ограничени регулации и възможностите, които капиталовият и имотният пазар им дава да инвестират", написа в профила си журналистът Мохамед Халаф.

Той добавя, че според проучване на Transparency International, има недвижими имоти, продадени в Лондон  на руски олигарси със съмнителен произход на парите на стойност един милиард паунда.

Халаф припомня и , че депутатът от консерваторите Джон Пенроуз, ръководител на агенция за борба с корупцията, обвини правителството на Борис Джонсън в забавяне на Закона за икономическата престъпност, който ще разкрие използването на подставени компании от Русия и други държави  за закупуване на имоти във Великобритания. 

"Центърът за американски прогрес, който е близък до администрацията на Байдън, предложи съвместни усилия от двете страни на Атлантика за полагането сериозни  действия  и мерки от  страната на британското правителство.  Центърът обаче предупреди, че това начинание ще бъде голямо  предизвикателство предвид силната връзка между руските пари и управляващата консервативна партия, медиите, бизнес средите с  недвижимите имоти и финансовата индустрия", завършва постът на журналиста.

Сподели:

Коментари (0)

Ирански кораб, превозващ оръжие за Русия, потъва в Каспийско море

Ирански кораб, превозващ оръжие за Русия, потъва в Каспийско море

CNN и The Wall Street Journal са документирали използването на Каспийско море като канал за превоз на боеприпаси и военни товари от Иран до Руската федерация

Русия се стресна за изпращането на военни части на НАТО в Гренландия

Русия се стресна за изпращането на военни части на НАТО в Гренландия

Руската дипломация изрази „сериозна загриженост“. Това се случи след срещата в Белия дом между датски, гренландски и американски лидери.

Фон дер Лайен отново пред вот на недоверие

Фон дер Лайен отново пред вот на недоверие

В рамките на 6 месеца това ще бъде четвъртия вот, пред който ще се изправи председателят на Европейската Комисия