1 Февруари, 2026

Мохамед Халаф: Заплахата на "Хизбула" към Кипър може да се приеме като заплаха срещу ЕС и НАТО

Мохамед Халаф: Заплахата на "Хизбула" към Кипър може да се приеме като заплаха срещу ЕС и НАТО

Мохамед Халаф

"Не изключвам да има още една война в Близкия изток", прогнозира пред БНР журналистът Мохамед Халаф и добави, че ако Израел атакува "Хизбула", САЩ няма как да не се включат в тази война.

"Всичко зависи от това дали Иран е готов да създаде нова война в региона, или цели да покаже на ЕС и на САЩ, че трябва да преговарят сериозно с него, защото всички ключове, които водят до успокояването на Близкия изток, са в ръцете му. Но това означава, че много компромиси трябва да бъдат направени в полза на Иран, но няма да се случи. В същото време САЩ са заети с изборите за президент през есента и Джо Байдън не може да си позволи такова нещо да се случи, но ако Израел атакува "Хизбула", няма начин САЩ да не се включат в тази война, защото сами казаха преди два дни, че въздушната отбраната на Израел не е в състояние да посрещне толкова много ракети, които може да изстреля срещу тях "Хизбула", коментира той и добави, че такава война ще означава разширяване на конфликта.

Причината, по думите на журналиста, е искането на "Хизбула" да бъде намален военният натиск върху "Хамас". 
"
Мохамед Халаф подчерта, че не случайно САЩ са изпратили военния кораб "Дуайт Айзенхауер" в региона на Близкия изток отново.

"Имаме нова ситуация. Явно ще бъдат включени и други организации, ще има също атаки срещу плаването в Средиземноморието", допусна той.  

Според него, ако започне нова война, Иран ще включи свои проксита от Ирак, Сирия и Йемен.

Той посочи като нова точка на увеличаващо се напрежение Западния бряг:

"Има опити от Иран да предизвикват бунт срещу Израел там. Има опити за контрабанда на оръжие през границата с Йордания, които са осуетени от правителството на Йордания".

Мохамед Халаф коментира заплахата на "Хизбула" срещу Кипър, като подчерта, че не е случайна, защото това може да се приеме като заплаха срещу ЕС и НАТО.
Сподели:

Коментари (0)

ISW: Украинските войски са напреднали в Харковска и Донецка области

ISW: Украинските войски са напреднали в Харковска и Донецка области

В същото време окупаторите са постигнали успех на Покровското и Гуляйполското направление. Това се посочва в новия отчет на американския Институт за изследване на войната

Манфред Вебер предлага европейски ядрен чадър

Манфред Вебер предлага европейски ядрен чадър

Той направи изявлението в Загреб след среща на ЕНП, като определи предложението на френския президент Еманюел Макрон Франция да предостави ядрения си арсенал в рамките на подобна инициатива като „щедър жест“.

WSJ: Ударният юмрук на САЩ вече е край Иран, Тръмп обмисля къде да удари

WSJ: Ударният юмрук на САЩ вече е край Иран, Тръмп обмисля къде да удари

Американският президент се надява да проведе светкавична операция и не иска да се въвлича в продължителна война.