6 Декември, 2025

Може ли конфликтът между Израел и Хамас да се превърне в по-широка регионална война?

Може ли конфликтът между Израел и Хамас да се превърне в по-широка регионална война?

Стопкадър: NBC


Потенциална намеса на подкрепяната от Техеран ливанска шиитска милиция Хизбула и несигурността относно ролята, която играе самият Иран, са рискови фактори, които биха могли да тласнат безпрецедентния конфликт между Израел и Хамас в по-широка регионална война, казват анализатори. Засега няма индикации за предстояща офанзива на Хизбула срещу Израел, въпреки нарастващото напрежение по границата. Иран, поне официално, настоя, че не е замесен в нападението на палестинската въоръжена група срещу Израел. А някои съседни арабски страни, които се стремят да подобрят отношенията си с Израел, виждат шанс да играят ролята на посредник.

Но ситуацията е изключително нестабилна. Хиляди вече са убити и от двете страни, след како Хамас започна в събота опустошителните си атаки срещу израелски цивилни цели, което предизвика масивни израелски ответни удари по гъсто натъпканата Ивица Газа. Но дори когато Израел обмисля сухопътна офанзива в Газа, той може да се изправи пред кошмарен втори фронт на северната си граница срещу Хизбула, с която влезе във война през 2006 г. В сряда двете страни си размениха огън за четвърти ден. По-рано тази седмица Хизбула съобщи, че трима нейни членове са били убити при израелски удари в Южен Ливан. „Дълбоко сме обезпокоени от това, че Хизбула е взела грешно решение и е избрала да отвори втори фронт на този конфликт“, каза пред журналисти във Вашингтон високопоставен служител на отбраната на САЩ, пожелал анонимност.

"Сдържана реакция"

Засега няма признаци Хизбула, която според анализаторите е по-страховита бойна сила от палестинския си съюзник Хамас, да започне собствена офанзива. „Пожарът не е в интерес на Ливан, който преминава през тежка политическа и икономическа криза“, каза Хосни Абиди, директор на базирания в Женева Център за проучвания и изследвания на арабския свят и Средиземноморието (CERMAM). „Да, има риск от разпространение, но дори Хизбула има сдържана и предпазлива реакция“, каза той. За Агнес Левалоа, вицепрезидент на Института за средиземноморски близкоизточни изследвания и изследвания (IREMMO), активността на Хизбула в Южен Ливан е предупреждение. „Но не мисля, че е в техен интерес това да ескалира“, каза тя. Ключови регионални сили като Египет и Саудитска Арабия изглеждат по-нетърпеливи в сравнение с миналото за успокояване на напрежението и повишаване на международния им престиж с ролята им на посредници. Саудитският престолонаследник принц Мохамед бин Салман, фактическият владетел на кралството, който търсеше нормализиране на връзките с Израел, каза на палестинския президент Махмуд Абас в телефонни разговори, че работи за предотвратяване на "разширяване на конфликта". Стивън Кук, старши сътрудник в Съвета за международни отношения, каза, че е "малко вероятно" да има някакъв вид "междудържавен конфликт" между арабска армия и Израел. Но той добави, че има "реална опасност" от ескалация между Хизбула и Израел, което би бил "кошмарен сценарий". „Това е нещо, за което мисля, че всички трябва да бъдат нащрек“, добави той.

Поемане на риска

Най-големият риск може да дойде от клерикалното ръководство на Иран, което винаги е отказвало да признае Израел и го е смятало за основен регионален враг на Ислямската република. Иран отдавна подкрепя Хамас финансово и военно, но върховният лидер аятолах Али Хаменей във вторник отрече "слуховете", че Техеран е замесен в нападението на Хамас, като същевременно призова "целия ислямски свят" да подкрепи палестинците. Реакцията беше необичайно бърза и категорична от Хаменей, който често чака дни, преди да коментира подобни въпроси. Френският президент Еманюел Макрон във вторник каза, че смята за "вероятно" Хамас да е получил външна "помощ" в нападението си срещу Израел, като подчерта, че няма "официална следа" за каквото и да е "пряко участие" от Иран.

От своя страна Израел никога не е изключвал военни действия за осуетяване на ядрената програма на Иран и се смята, че стои зад няколко операции в Иран през последните години, включително зад убийството през ноември 2020 г. на ядрения учен Мохсен Фахризаде. „Сътрудничеството на Иран с Хамас не е нещо ново, но не виждам Техеран да поема риска от регионален пожар“, каза Левалоа. За Дени Бошар, съветник по Близкия изток във Френския институт за международни отношения (IFRI), ключовият въпрос е кой е основният враг на Израел в този конфликт: „Само Хамас ли е или Иран?“ "Съществува преди всичко риск от пожар, ако Израел смята - правилно или погрешно - че тази операция е била подбудена от Иран", каза той.


Коментар на агенция Франс прес, преводът е на БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

САЩ одобриха оръжейни сделки с Дания, Италия и Южна Корея

САЩ одобриха оръжейни сделки с Дания, Италия и Южна Корея

Италия купува ракети въздух-земя с удължен обсег, Дания - интегрирана система за бойно командване.

Администрацията на Тръмп заговори за "цивилизационно заличаване на Европа“

Администрацията на Тръмп заговори за "цивилизационно заличаване на Европа“

Новата стратегия за сигурност на САЩ предлага ясно идеологическо съответствие между популисткото движение MAGA на президента на САЩ Доналд Тръмп и националистическите партии в Европа. Подчертава се, че е в интерес на Америка войната на Кремъл да спре, включително за да се възстанови „стратегическата стабилност“ с Русия.

Сърбия преговаря с потенциални купувачи за продажбата на НИС

Сърбия преговаря с потенциални купувачи за продажбата на НИС

Министърът на енергетиката  разговаря на 4 декември с представители на петролните компании MOL, OMV, EKO и Knez Petrol.