21 Януари, 2026

Нападател на Капитолия в САЩ получи близо 7 години затвор

Нападател на Капитолия в САЩ получи близо 7 години затвор

Мъж от Ню Джърси беше осъден на почти седем години затвор за това, че по време на бунта в Капитолия през 2021 г. е напръскал със спрей против мечки лицето на полицай.

42-годишният полицай Брайън Сикник умира на следващия ден в болница от първоначално обявени за естествени причини, но се смята, че пръскането е допринесло за това.

Присъдата от 80 месеца лишаване от свобода, дадена на Джулиан Хатър, е една от най-дългите присъди, дадени досега на някой от над 900-те души, обвинени за нападението в Капитолия на 6 януари 2021 г.

Във видеозапис, цитиран в обвинителния акт, Хатер моли друг протестиращ да му подаде "онова мече", преди да извади спрей от раницата на последния.

Малко по-късно той пръска с флакона към лицата на трима полицаи, включително Сикник. На Хатър са повдигнати девет обвинения, включително за "нападение на офицер с опасно оръжие", но не е повдигнато обвинение за убийство.

Смъртта на Сикник след щурма на Капитолия в САЩ от разбунтували се привърженици на тогавашния президент Доналд Тръмп трогна много американци.

Президентът Джо Байдън лично отдаде почитта си към полицая, докато тленните останки на Сикник бяха положени в Капитолия, което е изключителна чест./БГНЕС, АФП
Сподели:

Коментари (0)

Норвегия отказа да влезе в „Съвета за мира“ на Тръмп

Норвегия отказа да влезе в „Съвета за мира“ на Тръмп

Членове на Съвета ще бъдат дипломатически представители от различни страни. Бившият български министър на отбраната и външните работи и бивш пратеник на ООН за Близкия изток Николай Младенов беше избран за върховен представител за ивицата Газа.

Марк Карни в Давос: Изправени сме пред "брутална реалност"...

Марк Карни в Давос: Изправени сме пред "брутална реалност"...

Живеем в ера на съперничество между велики сили. Редът, основан на правила, избледнява. Силните правят каквото могат, а слабите страдат, както трябва, изтъква канадският премиер

Руският външен министър посети Куба, която е под натиск от Тръмп

Руският външен министър посети Куба, която е под натиск от Тръмп

Този месец Тръмп предупреди Хавана да „сключи сделка“, чието естество той не разкри, или да плати цена, подобна на тази на Венецуела, чийто лидер Николас Мадуро беше свален от американските сили при бомбардировка на 3 януари