Помпео загрижен заради ескалацията на конфликта между двете балкански държави, които трябва справедливо да се възползват от богатства в Средиземно море
Държавният секретар на САЩ Майк Помпео съобщи, че САЩ са "загрижени" за напрежението между Турция и Гърция в Източното Средиземноморие. Помпео бе на посещение в Кипър в събота, като основната му цел бе да потърси начини за умиротворяване на двете страни, предаде РИА Новости.
"Оставаме дълбоко загрижени от текущите операции на Турция за проучване на природни ресурси в райони в Източното Средиземноморие, над които Гърция и Кипър имат юрисдикция. Република Кипър има право да експлоатира своите природни ресурси, включително правото на въглеводороди, открити в нейното териториално море и нейната изключителна икономическа зона", каза Помпео, цитиран от Държавния департамент на САЩ.
Той подчерта още, че регионалното сътрудничество е ключово за енергийната сигурност в Източното Средиземноморие.
"Вярваме, че ресурсите на Кипър трябва да бъдат разпределени по справедлив начин между общностите на кипърските гърци и кипърските турци", каза той.
Припомняме, че напрежението между Турция и Гърция в Източното Средиземноморие възникна преди месеци, когато Турция изпрати проучвателни кораби във води, за които Кипър и Гърция твърдят, че са техни изключителни икономически зони. Турция пренебрегна призивите да напусне спорните води и проведе военни учения в Източното Средиземноморие в отговор на учения, организирани от Гърция, Кипър, Франция и Италия това лято.
Вчера Анкара заяви, че ще проведе военноморски стрелкови учения от събота до понеделник. Новите тренировки ще бъдат извършени в Средиземно море северозападно от Кипър.
Още от Свят
В Русия се разби стратегически бомбардировач Ту-22М3
Останал без управление, бомбардировачът е паднал на брега на река Ангара. На мястото на катастрофата е избухнал пожар, а над района се е издигнал стълб от черен дим.
Иран: Ще се събират такси за услуги в Ормузкия проток - съгласно споразумението със САЩ
Техеран съобщи, че САЩ са поели ангажимент да освободят замразените ирански средства в чужбина и да изплатят обезщетения за щети, нанесени по време на войната
Москва: Нашите служби поддържат контакти с ЦРУ по въпроса за Украйна
"Не са толкова активни, колкото с предишния ръководител, но ги има"