До 12 души достигна броят на загиналите в Тайван в резултат на най-силното земетресение от 25 години насам, предаде Ройтерс. Съобщава се, че в засегнатия регион са възникнали още около 50 труса, някои от които са усетени дори в столицата Тайпе. Около 400 души са блокирани в Националния парк Тароко Горге. Според спасителите хората са в безопасност, а хеликоптери изнасят ранените и доставят провизии.
"Дъждът увеличава риска от каменопади и свлачища, които в момента са най-големият проблем", казват спасителите.
Към момента 18 души се водят за изчезнали без вести, трима от които са чужденци, граждани на Австралия и Канада.
На 3 април Тайван беше разтърсен от най-силното земетресение от четвърт век. Земетресението с магнитуд 7,4 удари ден преди Тайван да започне дълъг уикенд за традиционен фестивал за почистване на гробищата.
Тайван се намира близо до разлом на две тектонични плочи и е податлив на земетресения. През 2016 г. земетресение в южната част на острова стана причина за смъртта на повече от 100 души, а през 1999 г. земетресение с магнитуд 7,3 отне живота на 2000 души, припомня "Фокус".
Още от Свят
Над 50 000 души са в неизвестност след бедстието във Венецуела
Ръководителят на хуманитарните операции на ООН Том Флетчър. предупреди, че броят на жертвите вероятно ще „нарасне значително“
Тръмп: Иран наруши примирието, атакува кораб в Ормузкия проток
„Очевидно това е глупаво нарушение на нашето споразумение за примирие“
Съветът на ЕС потвърди откриването на процедура за прекомерен дефицит срещу България
Крайният срок, до който България трябва да предприеме ефективни действия и да представи необходимите мерки заедно с проекта си за финансов план за 2027 г., е 15 октомври