19 Август, 2026

Населението на Китай намаля за първи път от над 60 години

Населението на Китай намаля за първи път от над 60 години

Населението на Китай е намаляло през миналата година за първи път от повече от 6 десетилетия, сочат официални данни. Най-многолюдната страна в света е изправена пред надвиснала демографска криза.

Страната с 1,4 милиарда жители е свидетел на рекордно ниски нива на раждаемост, докато работната ѝ сила застарява - бърз спад, който, както предупреждават анализаторите, може да спъне икономическия растеж и да окаже натиск върху напрегнатите държавни хазни.

"Към края на 2022 г. населението на страната е 1 411,75 млн. души", заяви Националното статистическо бюро в Пекин, като добави, че това е "намаление с 0,85 млн. души спрямо това в края на 2021 г.".

За последен път населението на Китай е намаляло през 1960 г., когато страната се бори с най-тежкия глад в съвременната си история, причинен от катастрофалната селскостопанска политика на Мао Дзедун.

През 2016 г. Китай прекрати строгата си "политика на едно дете", наложена през 80-те години на миналия век поради опасения от пренаселеност, а през 2021 г. започна да разрешава на двойките да имат по три деца.

Това обаче не успя да обърне тенденцията на демографски спад, пише БГНЕС
Сподели:
САЩ са наложили санкции на шефа на  Международния наказателен съд

САЩ са наложили санкции на шефа на Международния наказателен съд

Този ход е поредната ескалация в кампанията на администрацията на Тръмп срещу базирания в Хага съд, създаден през 2002 г. от международната общност за преследване на военни престъпления, геноцид и престъпления срещу човечеството

Уволниха банкер на Кремъл, предрекъл поражение на Русия във войната с Украйна

Уволниха банкер на Кремъл, предрекъл поражение на Русия във войната с Украйна

„Изоставаме. Губим както технологичната, така и икономическата конкуренция в света. И, както вече казах, губим я не само от Китай и САЩ, но в някои отношения я губим и от Украйна“, заяви Андрей Клепач

WSJ: Какво стои зад заплахата на Тръмп да бомбардира Оман, на който разчиташе за Ормуз

WSJ: Какво стои зад заплахата на Тръмп да бомбардира Оман, на който разчиташе за Ормуз

Белият дом заявяваше седмици наред, че Иран е близо до подписване на ядрена сделка и че Оман може да съдейства за повторното отваряне на Ормузкия проток

Коментари (0)