10 Април, 2026

НАТО: Над 300 хиляди руски военни са пострадали във войната в Украйна

НАТО: Над 300 хиляди руски военни са пострадали във войната в Украйна

Йенс Столтенберг


Във войната в Украйна досега са пострадали над 300 хиляди руски военни, отчете днес генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг на пресконференция след двудневното заседание на външните министри от алианса в Брюксел, в което участваше и техният украински колега Дмитро Кулеба.

Русия днес е по-слаба икономически, политически и военно, добави Столтенберг.  Военно Русия изгуби значителна част от своите сили - стотици самолети, хиляди танкове и над 300 хиляди пострадали. Същевременно Москва губи икономически заради спада на приходите от продажбата на горива, заради запора над имуществото на руски банки, с прекратяването на дейността на над 1000 дружества в страната, с напускането на 1,3 милиона души миналата година, добави генералният секретар.

Не трябва да подценяваме Русия, която приведе икономиката си във военновременен режим. Путин има висока търпимост към броя на жертвите и Русия не е променила целите си в Украйна. В навечерието на зимата руската страна натрупа значителен запас от ракети. Виждаме нови руски опити за поразяване на украинската инфраструктура, за да остане Украйна на тъмно и студено, допълни Столтенберг.

По неговите думи НАТО подготвя дългогодишна програма в помощ на Киев за преход към военно оборудване по стандартите на алианса и пълна съвместимост със съюзническите сили. Обсъдихме пътя на Украйна към членството в НАТО, предоставихме препоръки за ключови реформи в страната, включително за борба с корупцията, за подобряване на върховенството на закона и правата на малцинствата. Украйна никога не е била по-близо до НАТО, каза Столтенберг.
Сподели:

Коментари (0)

"Писна ми!“: Стармър обвини Путин и Тръмп за високите сметки във Великобритания

"Писна ми!“: Стармър обвини Путин и Тръмп за високите сметки във Великобритания

Британският премиер Киър Стармър обвини Владимир Путин и Доналд Тръмп за енергийната криза и растящите сметки за ток във Великобритания на фона на напрежението в Близкия изток и проблемите с доставките през Ормузкия проток

Сирени над Тел Авив: ракети от Ливан разтърсиха Израел, примирието виси на косъм

Сирени над Тел Авив: ракети от Ливан разтърсиха Израел, примирието виси на косъм

„Хизбула“ пое отговорност чрез серия от съобщения в Telegram, заявявайки, че е извършила три последователни вълни от ракетни и дронови атаки

Япония освобождава нови петролни резерви заради кризата в Близкия изток

Япония освобождава нови петролни резерви заради кризата в Близкия изток

Страната започна да черпи от своите резерви - най-големите в света - още през март, за да овладее скока на цените, причинен от близкоизточната война