23 Май, 2026

Наводнения в Италия и Франция, има жертви и изчезнали

Наводнения в Италия и Франция, има жертви и изчезнали

Пожарникар доброволец загина, а още двама души се изчезнали тази нощ при наводнения в Северна Италия, предаде "Франс прес", като се позоваха на спасители.

Местни жители и туристи наблюдават във Венеция висок прилив, наводнил десетки магазинчета и хотели, както и прочутия площад "Сан Марко". Максимално ниво на водите се прогнозира по обяд, когато се очаква приливът да бъде спрян от новата система от мобилни диги. В момента водата стига до 1,35 м; през ноември миналата година в града бе измерено равнище от 1,87 м, едно от най-високите, регистрирани някога, припомня АФП.

Във Франция стотици пожарникари издирват днес най-малко 9 души, които са в неизвестност след проливни дъждове и свлачища, унищожили жилищни сгради и отрязали от света цели села в долините около Ница, в югоизточната част на страната.

Сред изчезналите има двама пожарникари и един жандармерист. Спасителни екипи подпомогнаха тази нощ и десетки изпаднали в бедствено положение в община Сен-Мартен-Везюби с 1400 жители.

Пороите отнесоха вчера един от мостовете в района и оставиха без ток хиляди домакинства. Телефонните и другите връзки са много несигурни. Хеликоптери се включиха тази сутрин в издирвателните операции, но видимостта остава лоша, въпреки че вече не вали. Затворени са редица пътища в пострадалия район.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Няма да съм на сватбата на Доналд Тръмп-младши,  управлението и любовта към САЩ не ми позволяват

Тръмп: Няма да съм на сватбата на Доналд Тръмп-младши, управлението и любовта към САЩ не ми позволяват

Решението идва в момент, когато преговорите за прекратяване на близкоизточната война изглежда достигат критична точка

Зеленски: Може да постъпи нова информация за готовността на САЩ за участие в преговорите за край на войната

Зеленски: Може да постъпи нова информация за готовността на САЩ за участие в преговорите за край на войната

"Въпросът е как точно ще си сътрудничим, за да постигнем траен и достоен мир", допълни Зеленски.

Путинистката Тълси Габард хвърли оставка като шеф на американското разузнаване

Путинистката Тълси Габард хвърли оставка като шеф на американското разузнаване

В писмо до Тръмп, публикувано в X, тя заяви, че напуска поста директор на Националното разузнаване, за да се грижи за съпруга си, след като той е бил диагностициран с рядка болест