17 Февруари, 2025

Строги мерки за сигурност във Вашингтон преди явяването на Тръмп пред съда

Строги мерки за сигурност във Вашингтон преди явяването на Тръмп пред съда

Доналд Тръмп

Срещу него бяха повдигнати 4 обвинения

Ден преди Доналд Тръмп да се яви в съда, Вашингтон е почти под обсада. Метални бариери бяха издигнати около Федералния съд и редица правителствени сгради, които привържениците на Тръмп щурмуваха преди 2 години и половина, недоволни от изборния резултат, предаде Нова ТВ. 

„Непосредствено след атаката срещу нашата демокрация на 6 януари мъжете и жените от Министерството на правосъдието се заеха с това, което се превърна в най-мащабното разследване в нашата история”, заяви Мерик Гарланд, главен прокурор на САЩ.

Срещу Тръмп бяха повдигнати общо 4 обвинения, сред които заговор срещу избирателните права, възпрепятстване на официални процедури и заговор срещу Съединените щати.

„Този обвинителен акт, който е много добре написан, цели едно: да ускори възможността за съдебен процес преди изборите през 2024 година. На първо място, не са обвинени очевидните съучастници. Ако бяха, щеше да има обжалвания и забавяния. Според мен това е стратегическо решение номер едно.” - каза проф. Джон Кофи от Юридически факултет на Колумбийския университет.

Екипът на Тръмп вече определи обвиненията като опит за намеса в предстоящите избори, на които той смята да се яви. Според защитата, Първа поправка на Конституцията давала право на Тръмп да изрази чувствата си.

„Той има такова право. Всъщност, отговорност като президент на Съединените щати да дискутира този въпрос, а сега това му право се криминализира.” - обясни Джон Лауро, адвокат на Доналд Тръмп.

Засега Тръмп продължава да е водещият претендент за президентската номинация на Републиканците за изборите догодина. Бившият вицепрезидент Майк Пенс, който също участва в надпреварата, е едно от основните имена в обвинителния акт срещу Тръмп.

„Независимо от обвинението, искам американският народ да знае, че нямах право да отменям изборите. И тогава в този ден президентът Тръмп поиска да го поставя над конституцията. Но аз избрах Конституцията и винаги ще го правя. Наистина вярвам, че всеки, който се поставя над конституцията, никога не трябва да бъде президент на Съединените щати.” - посочи Майк Пенс, вицепрезидент на САЩ (2017-2021 г.).

Доналд Тръмп е първият американски президент, срещу когото са повдигнати криминални обвинения. Той ще отговаря за фалшифициране на данъчни документи и за незаконно боравене с класифицирана информация.

Сподели:
ВМРО-ДПМНЕ: Ще бъде наивно да включим българите в конституцията на Северна Македония

ВМРО-ДПМНЕ: Ще бъде наивно да включим българите в конституцията на Северна Македония

ВМРО-ДПМНЕ: Ще бъде наивно да включим българите в конституцията на Северна Македония

Испания ще увеличи разходите си за отбрана до 2% от БВП към 2029 г.

Испания ще увеличи разходите си за отбрана до 2% от БВП към 2029 г.

Сега те са 1,28% от брутния продукт на страната

Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати

Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати

В Киев нямат никаква представа, какво ще си говорят Русия и САЩ на срещата в Рияд