5 Февруари, 2026

Нова сесия на ЕП, Денков на директен дебат с европейските депутати

Нова сесия на ЕП, Денков на директен дебат с европейските депутати


Състоянието на Европа през очите на България – това ще е един от акцентите на настоящата пленарна сесия на Европейския парламент в Страсбург.

Обръщението на премиера на Николай Денков към европейските депутати е в сряда. А във вторник акцентите в дебатите са войната в Украйна и върховенството на правото, съобщава БНР.

Европа беше поела ангажимент за доставка на един милион снаряда за Украйна до март 2024 година. Все повече се коментира обаче, че тази цел е трудно достижима. Не са тайна и разногласията относно това дали боеприпасите трябва да бъдат произведени само в ЕС или дали за такива трябва да се плати на други производители.

Друга гореща тема: върховенството на закона. Отново ще става въпрос за Унгария, която продължава да блокира редица решения на ЕС. Очаква се депутатите да зададат въпроси относно легитимността на Унгария, да поеме ротационното председателство на Съюза идната година.

В сряда сутринта в пленарната зала за директен дебат с депутатите ще се изправи българският премиер Николай Денков. Това е 12-тата подобна среща с европейски лидер. По традиция след официалните изявления, депутатите имат думата за въпроси без ограничения.
Сподели:

Коментари (0)

Прокуратурата поиска 20 години зад решетките за отстранения кмет на Истанбул - Имамоглу

Прокуратурата поиска 20 години зад решетките за отстранения кмет на Истанбул - Имамоглу

От Народнорепубликанска партия обвиняват правителството на Турция в опит за отстраняване на Имамоглу от президентската надпревара. Президентските избори в страната трябва да бъдат проведени през 2028 г.

Рубио: Ново споразумение за ядрените оръжия с Русия трябва да обхваща и Китай

Рубио: Ново споразумение за ядрените оръжия с Русия трябва да обхваща и Китай

Държавният секретар на Съединените щати каза това часове преди изтичането на историческия договор Нов СТАРТ между Съединените щати и Русия

Мъжът, опитал се да убие Доналд Тръмп, получи доживотна присъда

Мъжът, опитал се да убие Доналд Тръмп, получи доживотна присъда

Райън Раут беше признат за виновен по 5 обвинения през септември, след като направи неуспешен опит сам да се защитава в съда. Съдия Канън постанови доживотен затвор, както и допълнителни дълги присъди по останалите обвинения.