Специалният пратеник на ЕС за диалога между Сърбия и Косово Мирослав Лайчак каза в интервю за сръбската национална телевизия РТС, че европейското предложение говори за нормализация на отношенията, а не за капитулация. Той заяви, че няма да има споразумение между Белград и Прищина без формирането на Съюз на сръбските общини, съобщи БТА
„Вярвам, че нашето предложение е честно и е полезно за Сърбия и региона, аз съм тук не за да променяме историята, а да променим бъдещето“, отбеляза Лайчак и добави, че за десет години от сключването на Брюкселското споразумение не е изпълнена договорката за ССО, но този път ще бъде. „Няма да имаме договор без Съюза на сръбските общини“, заяви той.
Специалният пратеник разговаря вчера с президента на Сърбия Александър Вучич относно следващите стъпки от нормализацията на отношенията и срещата на Вучич и президента на Косово Албин Курти под егидата на ЕС, която предстои на 18 март в Охрид.
„Нивото на доверие между двете страни е ниско - и едната, и другата страна търсят гаранции“, обясни Лайчак, който се срещна и с косовския премиер миналата седмица.
Той подчерта, че ССО трябва да бъде формиран на основата на това, което е договорено в Брюкселското споразумение между Белград и Прищина от 2013 г.
„Ние предложихме 15 съществуващи европейски модела като вдъхновение. Не като алтернатива. Аз искам да търсим вдъхновение от функционалните европейски модели“, заяви Лайчак и допълни, че редица детайли предстоят да бъдат договорени, за да се съгласят двете страни за статута на ССО.
С Брюкселското споразумение от 2013 г. е договорено формирането на Съюз на сръбските общини, предназначен да улесни интеграцията на четири общини със сръбско мнозинство в Северно Косово в системата на Косово.
Лайчак подчерта, че в Европейския съюз никога не е имало такова единодушие по въпроса за формирането на ССО.
„Най-висшият орган на ЕС казва, че Съюзът трябва да бъде създаден. САЩ казват, че Съюзът трябва да бъде създаден. Значи ССО трябва да бъде създаден и ще бъде създаден“, заяви Лайчак.
Напрежението между Сърбия и нейната бивша провинция продължава, откакто Косово се отдели едностранно през 2008 г.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства