19 Март, 2026

Обявиха карантина в окръг Гюнтерсло, където кланица стана огнище на коронавирус

Обявиха карантина в окръг Гюнтерсло, където кланица стана огнище на коронавирус

Общественият живот в германския окръг Гютерсло се ограничава отново драстично заради увеличението на случаите на коронавирус, свързани с местна кланица, предаде ДПА, цитирана от БТА.

Новината съобщи регионалният премиер на западната германска провинция Северен Рейн-Вестфалия Армин Лашет. Това е и първият случай, в който германски регион връща карантинните мерки, след като през последните седмици властите започнаха постепенно да ги разхлабват.

„Връщаме ограниченията за (социалните) контакти, както през март“, каза Лашет на пресконференция, цитиран от Ройтерс. „Това е превантивна мярка“, допълни той.

Огнището в Гютерсло дотук е „най-голямата поява на инфекцията“, наблюдавана в Северен Рейн-Вестфалия и в Германия изобщо, каза Лашет.

Той обаче отбеляза, че в огромната си част случаите са сред работниците от кланица и месопреработвателен завод на компанията „Тьонис“. Само 24 от случаите са доказани при хора, които не работят там.

Над 1500 работници са с положителен тест за коронавируса по данни от снощи.

Върнатите ограничителни мерки ще наложат да бъдат затворени фитнесите, кината и питейните заведения, както и да бъдат отменени редица културни събития.

Лашет обеща и полицията да следи за спазването на домашната карантина на хилядите работници на „Тьонис“, като при нужда ще бъде използвана сила, отбелязва ДПА.

Районът на Гютерсло ще остане под карантина до 30 юни.
Сподели:

Коментари (0)

Москва обвини Израел в умишлен удар срещу екип на пропагандисткия канал RT в Ливан

Москва обвини Израел в умишлен удар срещу екип на пропагандисткия канал RT в Ливан

Израелската армия съобщи, че екипът е работил в район, за който е било издадено предупреждение за евакуация

Politico: В ЕС не успяха да убедят Орбан да свали ветото върху 90 милиарда евро за Украйна

Politico: В ЕС не успяха да убедят Орбан да свали ветото върху 90 милиарда евро за Украйна

Отбелязва се, че заемът е бил обсъждан в продължение на час и половина. Въпреки това тази дискусия не е довела до ясен път към споразумение. Премиерът на Унгария продължава да блокира отпускането на средствата

Радев обяви два приоритета за "Прогресивна България": демонтаж на олигархичния модел и ускорено икономическо развитие

Радев обяви два приоритета за "Прогресивна България": демонтаж на олигархичния модел и ускорено икономическо развитие

По думите му, първостепенна задача е в следващото Народно събрание да има мнозинство от 2/3, да бъде сменен Висшият съдебен съвет и да бъде избран нов легитимен главен прокурор