22 Февруари, 2026

Оливер Спасовски ще оглави служебния кабинет в Северна Македония

Оливер Спасовски ще оглави служебния кабинет в Северна Македония

Оливер Спасовски


Вътрешният министър на Северна Македония Оливер Спасовски беше избран за служебен премиер от ръководството на управляващия Социалдемократичен съюз. Спасовски ще ръководи правителството до провеждането на предсрочни избори на 12 април.

На свое заседание снощи партията на настоящия премиер Зоран Заев реши Оливер Спасовски да оглави преходния кабинет от 3 януари.

Социалдемократическият съюз реши и кои ще бъдат тримата вицепремиери в служебното правителство, като предстои най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ да направи своите предложения кой да оглави още 5 министерства, сред които и вътрешното ведомство.

Предложенията на двете най-големи партии за служебен кабинет трябва да бъдат одобрени от парламента в Скопие.

Бъдещият служебен премиер Оливер Спасовски благодари за доверието във Фейсбук и написа, че желанието му е да бъде колкото се може по-кратко на този пост и премиерът Зоран Заев да се върне бързо начело на правителството.

Спасовски ще бъде вторият служебен премиер на Северна Македония. Първият беше Емил Димитриев, който оглави кабинета според Договора от Пържино преди изборите през 2016 година, когато ВМРО-ДПМНЕ изгуби властта.

Днес Заев има срещи Али Ахмети - лидер на най-голямата албанска партия Демократичния съюз за интеграция и с Християн Мицкоски - лидер на ВМРО-ДПМНЕ.

След снощното заседание на СДСМ Заев заяви, че все още не е ясно дали пак ще се коалира с албанците за предстоящия вот на 12-ти април. До предсрочни избори се стигна, след като Европейският съюз не даде дата за начало на преговори за членство на Северна Македония.
Сподели:

Коментари (0)

5G технологията и бъдещето на игрите с живи дилъри

5G технологията и бъдещето на игрите с живи дилъри

Как 5G мрежите променят игрите с живи дилъри в реално време? Разберете какви носи новата технология за качество и скорост.

ЕС: Сърбия няма да отвори третия клъстер! Приетите закони са скандални

ЕС: Сърбия няма да отвори третия клъстер! Приетите закони са скандални

Председателят на сръбския парламент Ана Бърнабич е поискала спешно становище от Венецианската комисия. Тя обяви, че спешно становище относно последните изменения в съдебните закони в Сърбия, поискани от нея, ще бъде представено за приемане на пленарната сесия на консултативния орган на Съвета на Европа през юни

Сибига: Русия нанесе ракетен удар по американско предприятие

Сибига: Русия нанесе ракетен удар по американско предприятие

Той подчерта, че не става дума за военен обект, а за завод, който работи от 90-те години на миналия век и е една от първите големи инвестиции на САЩ в независимата икономика на Украйна