25 Февруари, 2026

ООН: Свиването на средната класа в Източна Европа може да докара безредици

ООН: Свиването на средната класа в Източна Европа може да докара безредици

Засилващото се неравенство в Източна Европа може да доведе до безредици, подобни на тези в страни като Чили, предупреждава ООН, цитирана от ДПА.

Програмата на ООН за развитие (ПРООН) публикува доклад, в който се посочва, че средната класа в Източна Европа и Централна Азия се свива. Около пет милиона души са престанали да принадлежат към нея в периода между 2014 и 2017 г., предава БТА.

Миряна Сполярич Егер, директорка на ПРООН за Източна Европа и Централна Азия (в който регион се включват Западните Балкани, Турция и бившите съветски републики без Русия) заяви пред ДПА, че в страните от региона не е имало масови протестни движения, а спорадични демонстрации и политически конфликти, свързани с представата за безпомощност на обикновените хора.

"Като се вгледате в случващото се в Чили, ще видите, че това не е изолиран случай. Проблемите много си приличат", отбеляза Сполярич Егер.

В Чили, която доскоро бе възприемана като стабилна страна, от октомври има демонстрации с искания за по-високи доходи, по-добро здравеопазване и по-високи данъци за богатите.

Средната класа на Източна Европа и Средна Азия се свива, тъй като икономическият растеж в региона е силно зависим от потреблението и добива на суровини, изтъкна Сполярич Егер.

"Това е растеж без създаване на работни места", казва тя, като подчертава, че това е причината хората от този регион да емигрират в Западна Европа и Русия.

Състоянието на околната среда също играе роля за свиването на средната класа. Климатичните изменения са засегнали 25 милиона души и са причинили щети на стойност 80 милиарда долара в Източна Европа и Централна Азия през последните 30 години, заяви Сполярич Егер.

Сподели:

Коментари (0)

Залужни: Във Великобритания заработи първият украински завод за производство на дронове,

Залужни: Във Великобритания заработи първият украински завод за производство на дронове,

"Започването на производството във Великобритания има дълбока стратегическа логика“

Германия е отнела правото на пребиваване в страната на 8232 чужди граждани през 2025 г.

Германия е отнела правото на пребиваване в страната на 8232 чужди граждани през 2025 г.

Депортацията може да се осъществи само след след издаването на официална заповед за принудително извеждане

Тръмп продължава да поляризира нацията - пет извода от речта му

Тръмп продължава да поляризира нацията - пет извода от речта му

Речта ще остане в историята най-вече с дължината си - рудно е да си представим, че с нея Тръмп ще успее да подобри лошите си резултати в проучванията