7 Юли, 2026

Открита е причината за най-голямото измиране в историята на Земята

Открита е причината за най-голямото измиране в историята на Земята

Учени от Китайската академия на науките откриха доказателства, че Голямото пермско измиране е причинено от изтъняването на озоновия слой поради масивни вулканични изригвания. Това се съобщава в статия, публикувана в списание Chemical Geology.

Изследователите изчисляват, че в края на пермския период на палеозойската ера са изчезнали 81 процента от всички видове морски животни и 70 процента от видовете сухоземни гръбначни, но събитието е засегнало и живота на растенията. Причината за тази най-голяма катастрофа в историята на Земята е свързана със свръхвулканизма вулканизма в Сибир, което се потвърждава от масивни отлагания на пирокластични потоци на площ от около седем милиона квадратни километра.

Учените анализираха съдържанието на серни изотопи (сяра-33, сяра-34 и сяра-36) в микроскопични пиритни зърна от пермски находища. Малко преди края на този период бяха открити аномални нива на сяра-33 и сяра-36. Това не може да се обясни с изотопно фракциониране поради геоложки процеси и изисква фотолиза на вулканичен SO2 под въздействието на ултравиолета.

Такива значителни промени рядко са наблюдавани в скали на възраст под два милиарда години поради постепенното увеличаване на запасите от кислород на планетата и образуването на озон с течение на времето. По този начин учените предполагат, че фотолизата се случва при липса или значително изчерпване на озоновия слой.

Веднага щом експлозивният вулканизъм е унищожил озоновия слой, намаляха кислородни молекули, блокиращи постъпващата слънчева ултравиолетова радиация, което доведе до превръщането на молекулите на серен диоксид в сулфатни аерозоли, които бяха транспортирани от сушата до океаните. Това се подкрепя от моделиране, което предполага, че атмосферният кислород е спаднал от 30 процента през фанерозоя (който е започнал преди 538 милиона години) до половината от това количество до края на Перм.
Сподели:
Буданов: Активната фаза на войната има шанс да приключи през 2026 г.

Буданов: Активната фаза на войната има шанс да приключи през 2026 г.

"Излизането от ескалацията обикновено изисква максимална ескалация. Тоест, ескалация сега, деескалация и след това продължаване на диалога. Ако страните са заинтересовани от това“, каза ръководителят на Офиса на президента на Украйна

Вече с повече права при самолетни полети? ЕП гласува актуализирани правила

Вече с повече права при самолетни полети? ЕП гласува актуализирани правила

Актуализираните права включват обезщетение при закъснение на полета с над три часа, възможност децата и техните родители или придружители да седят на съседни места без допълнително заплащане и др.

Тръмп намекна за връщане на Турция в програмата за изтребители F-35

Тръмп намекна за връщане на Турция в програмата за изтребители F-35

Има промяна в позицията на Тръмп, който докато пътуваше за срещата на върха на Алианса в Анкара, заяви, че подготвя подарък, който ще направи Ердоган „много щастлив“

Коментари (0)