7 Февруари, 2026

Пандемията няма край заради световното неравенство при ваксините срещу Covid

Пандемията няма край заради световното неравенство при ваксините срещу Covid


Пандемията от коронавирус може да не свърши скоро заради световните дисбаланси при достъпа до ваксините срещу Covid – проблем, който става особено актуален с оглед срещата на Г-20. Страните от Г-20 представляват 62% от световното население, но досега са използвали 82% от всички произведени ваксини срещу COVID-19. Едва 3,1% от хората в страните с ниски доходи са получили поне една доза от препаратите, възмущават се представители на правозащитни организации.

Активистите твърдят, че предишните призиви за решаване на основните проблеми с доставките на ваксини досега са били игнорирани, което позволява на богатите нации да купуват все повече и повече дози, да трупат и да се презапасяват, докато в страни с по-ниски доходи една 3% от населението е ваксинирано.

Народният алианс за ваксини (People's Vaccine Alliance) - коалиция от повече от 75 организации, включително Oxfam, Amnesty International и Global Justice Now, призова лидерите на Г-20 веднага да решат проблема с доставките на ваксини за по-бедните страни, като се откажат от интелектуалната собственост върху препаратите и споделят детайли по диагностиката, лечението на вируса, както и технологиите за производство на ваксините.

„Абсолютно скандално е, че Г-20 пропиля цяла една година като пренебрегна предложение, подкрепено от мнозинството от нейните членове, което предвиждаше разрушаване на монополите на доставчиците на ваксини. Това можеше да стане като държавите-производителки бъдат задължени да се откажат от авторството над ваксините и сертифицират препарата за производство в други страни. Това можеше да спаси безброй животи“, казват от Алианса, съобщава БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Удар в сърцето на Русия: Дронове подпалиха стратегически завода за уникално авиационно гориво

Удар в сърцето на Русия: Дронове подпалиха стратегически завода за уникално авиационно гориво

Целта е от стратегическо значение за руския военно-промишлен комплекс, защото е специализиран в производството на уникални химически продукти, необходими на авиационната и космическата промишленост

ВСУ удариха нефтобаза в руската Саратовска област и стратегически обекти на врага

ВСУ удариха нефтобаза в руската Саратовска област и стратегически обекти на врага

Руските загуби и мащабът на щетите се изясняват, но това със сигурност ще се отрази на настъпателните възможности на окупаторите

Мъж заплашил Джей ди Ванс с убийство, арестуваха го в Охайо

Мъж заплашил Джей ди Ванс с убийство, арестуваха го в Охайо

В дома на 33-годишният Шанън Матре от Охайо са открити и материали за сексуално насилие над деца