7 Декември, 2025

Папата призна, че коментарите му за Русия са били непремерени

Папата призна, че коментарите му за Русия са били непремерени

Папа Франциск

Папа Франциск призна, че неотдавнашните му коментари за Русия, които бяха изтълкувани най-вече от Украйна като възхвала на московския империализъм, са били зле формулирани, и заяви, че намерението му е било да напомни на младите руснаци за голямото културно наследство, а не за политическото, съобщи „TVP World”.

"Вярно е, че не мислех за империализма, когато казах, че говоря за култура, а предаването на културата никога не е империалистическо. Човек винаги трябва да води диалог. Аз мислех за това. Вярно е, че има някои империализми, които искат да наложат собствените си идеологии. И аз ще спра дотук. Когато културата се дестилира и се превръща в идеология, се получава отрова", каза главата на католическата църква.

"Мислим за света на литературата, на музиката, чак до Достоевски, който ни говори за зрял хуманизъм, той пренесе този хуманизъм, който се разви в изкуството, в литературата. Това е втората част по темата за наследството", добави той.

Говорейки пред репортери на борда на самолета, връщащ се от Монголия, папа Франциск каза също, че иска да увери Китай, с който Ватиканът има трудни отношения, че Католическата църква няма скрити мотиви и не трябва да бъде разглеждана като чужда сила.

"Лично аз изпитвам голямо възхищение от китайския народ", подчерта той./БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Мерц пред мемориала "Яд Вашем": Ще запазим жив спомена за ужаса на Холокоста

Мерц пред мемориала "Яд Вашем": Ще запазим жив спомена за ужаса на Холокоста

"Германия трябва да отстоява съществуването и сигурността на Израел."

Задоволство в Кремъл - в новата си стратегия САЩ вече не наричат Русия "пряка заплаха"

Задоволство в Кремъл - в новата си стратегия САЩ вече не наричат Русия "пряка заплаха"

"Като цяло това контрастира с подхода на предишни американски правителства", констатира говорителят на Путин.

Защо Вашингтон  дава 10 млн. долара за главата на Фатеме Садегиан?

Защо Вашингтон  дава 10 млн. долара за главата на Фатеме Садегиан?

Тя е част от групата „Шахид Шуштари“, която според американското разузнаване  е извършвала кибератаки с цел шпионаж и нарушаване на работата на правителствени служби и търговски компании