28 Февруари, 2026

Партията на Бабиш води с 31% на парламентарните избори в Чехия

Партията на Бабиш води с 31% на парламентарните избори в Чехия


Ръководеното от премиера на Чехия Андрей Бабиш „Действие на недоволните граждани“ победи на приключилите днес на обед избори за Палата на депутатите (долната камара) на парламента, съобщи вестник „Mlada fronta Dnes“.

След приключилото преброяване на първите 4% от гласовете, ANO води уверено с 31% от гласовете. Според получените предпочитания на избирателите, движението води убедително пред своите съперници. Разликата е значителна и според политолозите, това ще се отрази сериозно на крайния резултат и ще потвърди успеха на Бабиш, който се стреми да запази премиерския си пост.

В долната камара на парламента влиза партийната коалиция „Заедно“, в която участват десните Гражданска демократична партия, християндемократите и партията „Традиция, отговорност, просперитет 09“ с 23,9% от гласовете на избирателите. Ляволибералната Пиратска партия, която влезе в коалиция с „Кметове и независими“, получават 12,4% от гласовете. Партиите „Свобода и пряка демокрация“ (10,5%), Чешката социалдемократическа партия (5,3%) и гражданското движение „Клетва“ също успяха да преодолеят 5-процентната бариера за влизане в парламента.

Според данните, избирателната активност в страната е била 62%. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Шведските военни свалиха руски дрон до френски самолетоносач

Шведските военни свалиха руски дрон до френски самолетоносач

Шведският министър на отбраната Пол Йонсон заяви, че има „силна връзка“ между сваления дрон и руски плавателен съд, намиращ се в шведски териториални води

Тръмп: Разочарован съм от Иран, но още не съм взел решение за атака

Тръмп: Разочарован съм от Иран, но още не съм взел решение за атака

"Не искаме Иран да притежава ядрени оръжия, а те не казват тези златни думи“

Новата украинска балистична ракета FP-7 премина успешни изпитания (видео)

Новата украинска балистична ракета FP-7 премина успешни изпитания (видео)

FP-7 е разработена като оръжие, способно да преодолява системите за противовъздушна отбрана около руската столица