Победа на управляващите консерватори от гръцката "Нова демокрация", сочат първите данни от екзитпол на след края на евровота в южната ни съседка.
И на тези евроизбори имаше български кандидат за член на Европарламента. Дали обаче Константина Кунева от Гръцката комунистическа партия ще бъде избрана ще стане ясно в следващите дни.
Лидерите на гръцките политически партии останаха разочаровани от едва 33% активност на евровота.
Няма промяна в разпределение на политическото влияние на основните партии сред днешния вот. Очаквано консерваторите от "Нова Демокрация" на премиера Кириакос Мицоткис получиха най-висок процент доверие, според първите прогнозни резултати.
С около 30% от гласовете получават 8 депутатски места в Европарламента. На второ място е лявата партия Сириза с 17% от вота и 4 депутатски места.
Социалистите останаха на трето място с трима депутати. Двама депутати изпраща в Брюксел Комунистическата партия, като сред кандидатите е и българката Константина Кунева.
Днес евроизборите в Гърция достигнаха най-нисък процент участие на избирателите, според коментарите на експертите.
Едва 33% от гърците с право на глас решиха да гласуват днес, което е рекорд за ниско участие в избори в страна, където гласуването е задължително.
Още от Свят
България получава 7 кораба за мисията на съвместната противоминна група с Румъния и Турция
Групата вече ще охранява и подводната критична инфраструктура като енергийни съоръжения, телекомуникационни мрежи и подводни тръбопроводи
Зеленски: Поканих Радев в Украйна (видео)
"Зависимостта на Европа от руските енергийни ресурси намалява и е важно партньорите да имат алтернативи“
ДПС представи на сесията на ЕП в Страсбуг сигналите по PNR-гейт - за злоупотреба с лични данни на граждани на ЕС
Става дума за вероятна злоупотреба с данни на най-малко 82 лица, граждани на различни държави