24 Ноември, 2024

Пендаровски: Искаме гаранции, че вписването на българите в конституцията ни ще е последното условие на София

Пендаровски: Искаме гаранции, че вписването на българите в конституцията ни ще е последното условие на София

Стево Пендаровски


Трябва да имаме някаква гаранция от България, още по-добре от Брюксел и целия Европейски съюз, че въпросът за включването на българите в Конституцията на страната ще бъде последното искане на София, каза президентът Стево Пендаровски. Той допълни, че до момента няма такъв положителен сигнал от българска страна.

В интервю за Канал 5 държавният глава на РСМ каза, че ако България се ангажира да не иска нищо повече от Скопие, тогава ще бъдат получени двойни гаранции.

„Ако някой заяви, че иска да бъдат гарантирани правата на българите, живеещи в Република Северна Македония, нямам проблем с това, но как мислите? Българската страна смята, че това трябва да се направи в самото начало - ще промените Конституцията, ще ги поставите вътре и това ще бъде за нас най-голямата гаранция, че сте сериозни в зачитането на правата на българите, живеещи във вашата страна. Мисля, че това е вид изнудване. Преди да започнем преговори, вие ме изнудвате. Дайте ми гаранция, че до тази и тази дата ще промените Конституцията. По същия начин ще трябва да заявите, че ако промените Конституцията до тази и тази дата, аз се задължавам да не искам нищо повече от вас. Това са двойни гаранции”, подчерта Пендаровски.

Той допълни, че правителството и опозицията имат идентична позиция по този въпрос. Той заяви, че позицията на лидера на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски, че партията няма да подкрепи промяна на Конституцията за включване на българи в нея, освен ако не бъде получена гаранция от София, че няма да има нови условия за падане на ветото е напълно правилна.

„Това го повтарям от месеци. Не е проблем да включим хърватите, черногорците, включили сме и други народи, ще включим и българите, но каква е гаранцията. Срамота е всеки понеделник да се променя Конституцията. Тя е символ на суверенитета на една държава”, каза президентът на РСМ.

Според него, ако София е сериозна, трябва да потвърди, че това ще е последното искане и ако РСМ го изпълни, няма да наложи вето.

Пендаровски изрази съмнение, че ако ВМРО-ДПМНЕ дойде на власт, може да се постигне споразумение с България.

Пендаровски говори за разочарованието на хората от ветото от страна на България, като подчерта, че ако има добро споразумение, ще трябва да убедим гражданите, че то е добре за нашия евроинтеграционен път.

„Дай Боже да има добро споразумение, защото ако няма добро споразумение по отношение на македонските национални интереси – никой в Скопие няма да го подпише. От тази гледна точка ще трябва да убедим хората и да посочим същото като за Преспанското споразумение. Засега няма такива положителни сигнали от България”, каза Пендаровски.

Президентът посочи, че ако РСМ не получи дата за преговори през юни, тогава ще бъде много трудно да убедим гражданите, че трябва да продължат със същия ентусиазъм и да се стремят към пътя на европейската интеграция.

Пендаровски смята, че шансовете за вдигане на българското вето до юни са под 50 процента,

„Това се дължи преди всичко на поведението на отсрещната страна. Аз също подкрепих новия подход. (Българският министър-председател Кирил) Петков направи няколко неща и раздели двустранните преговори на пет теми, като историята беше само една от тях. Той направи всичко по добър начин и говорихме на много теми. Шансовете намаляват, защото за съжаление българската страна през последния месец иска да върне историята на първо място. Нямам предвид Петков, а други фактори вътре и извън българското правителство“, каза Пендаровски.

Той посочи, че смущението в отношенията е започнало, след като е приел на среща представителите на ОМО Илинден Пирин.

„Само заради приема на ОМО Илинден получихме бум от квалификации и атаки. Българите се върнаха към старото говорене. Мисля, че Петков, тъй като беше атакуван фронтално в правителството, трябваше да засили политическата си тежест“, каза Пендаровски.

Той изтъкна, че нито една страна-членка на ЕС не разбира българските аргументи.

„Те не се основават на обикновен дневен ред. Притеснява ме, че не виждам истински фокус на ЕС върху проблема”, заяви македонският президент, цитиран от БГНЕС.
Сподели:

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.

Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС

Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс

Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка

Имаме напрегната демографска ситуация, живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много, казва Дмитрий Песков