5 Декември, 2025

Пентагонът: Украинската армия си връща позициите на места

Пентагонът: Украинската армия си връща позициите на места



Украинската армия провежда контраофанзиви, които направиха възможно, по-специално на юг, да си възвърне позициите спрямо руските войски, сблъскващи се със затруднения в комуникациите, каза днес говорителят на Пентагона Джон Кърби, предаде БТА.

Украинските военни „сега в определени ситуации са в настъпление“, каза Кърби пред CNN, добавяйки, че те „преследват руснаците и ги изтласкват от райони, където руснаците са заемали в миналото“. „Знаем, че те са извършили контраатаки особено през последните дни в Николаев, ключов град в Южна Украйна", добави той.

„Виждахме как (тези териториални придобивки) нарастват през последните дни“ в полза на Украйна, каза Джон Кърби. „Това е истинско доказателство за способността им да се бият според плановете си, да се адаптират и отново да се опитват да отблъснат руските сили", допълни говорителят, визирайки украинските сили.

Руските сили „не провеждат операциите си с координацията, която човек би очаквал от съвременна армия", обясни говорителят на Пентагона. „Командирите им не винаги си говорят, не винаги осъществяват координация между въздушните и сухопътните сили“, каза Джон Кърби пред CNN.

„Видяхме напрежение между въздушните и сухопътните сили относно това как те се подкрепят взаимно, понякога добре или с трудности“, и същото важи за флота, продължава той. „Те имат проблеми с командването и управлението“ на войските", каза Кърби. И на всичкото отгоре „свършват бензина, остават без храна“, отбеляза той.

„Ето защо смятаме, че не сме видели (наскоро) реален голям напредък на руснаците, освен на юг“, където те са по-близо до тилната си база в Крим, каза той и добави: „Така че, да, те са в затруднение".

Големите градове в Украйна обаче са подложени на руски бомбардировки, които убиха стотици цивилни, посочва АФП.
Сподели:

Коментари (0)

Евростат: България - пета в ЕС по годишен растеж на икономиката и нарастване на заетостта

Евростат: България - пета в ЕС по годишен растеж на икономиката и нарастване на заетостта

Икономиката на Европейския съюз и еврозоната е ускорила темпа си на растеж през третото тримесечие на 2025 г.

Попитаха Путин защо избива рускоезични украинци, той се направи на луд

Попитаха Путин защо избива рускоезични украинци, той се направи на луд

Индия възнамерява да сключи голяма оръжейна сделка с Русия по време на посещението му

Литва обявява извънредна ситуация заради балоните, пускани от Беларус

Литва обявява извънредна ситуация заради балоните, пускани от Беларус

Мярката позволява на правителството и местните власти да насочват допълнителни ресурси за противодействие. Заради навлизането на балони двете най-големи литовски летища – във Вилнюс и Каунас – многократно бяха принудени да затварят.