Свят
Почина датският карикатурист Курт Вестергаард, скандализирал света с карикатури за пророка Мохамед
Курт Вестергаард, датският карикатурист, чиито карикатури на пророка Мохамед възмутиха множество мюсюлмани по целия свят, почина на 86-годишна възраст, съобщи Би Би Си.
Семейството му съобщи, че той е починал след продължително боледуване. Вестергаард беше карикатурист на консервативния вестник Jyllands-Posten от началото на 80-те години.
Той стана световно известен през 2005 г. с противоречивите си изображения на пророка Мохамед във вестника.
Карикатурата на Вестергаард, която показваше бомба-тюрбан на главата на пророка Мохамед, беше една от 12-те, публикувани от вестника, като протест срещу автоцензурата при критиката на исляма.
Изображенията на пророка Мохамед са възприемани като табу в исляма и са обидни за много мюсюлмани.
Карикатурите предизвикаха протести в Дания, а правителството получи жалби от посланиците на страните с мюсюлманско население. Гневът завърши с протести в целия мюсюлмански свят през февруари 2006 г. Датските посолства бяха атакувани и десетки загинаха в безредиците.
Карикатурите на Вестергаард оставиха още едно тъжно наследство. През 2015 г. 12 журналисти загинаха при нападение над редакцията на френското сатирично списание Шарли Ебдо, което препубликува карикатурите на датчанина./Б
Още от Свят
Ататюрк би се обърнал в гроба: Как от символ на надежда Кълъчдароглу се превръща в съучастник на Ердоган
Ако обаче президентът не успее да овладее сериозната криза, дори и една отслабена опозиция може да представлява голям проблем за него на изборите
Зеленски изпрати спешно писмо до Тръмп за критичния недостиг на средства за ПВО
В посланието е отразена и тревогата на Киев относно трудностите с осигуряването на доставки на оръжие по програмата PURL, която позволява на съюзниците от НАТО да финансират закупуването на американско оръжие за Украйна
След удар на ВСУ е изгорял щабът на Черноморския флот на Русия в Севастопол
ВСУ са нанесли удар по щаба на Военновъздушните сили на Черноморския флот на Рускита федерация, разположен в окупирания Севастопол. Това съобщава проукраинският Telegram канал „Кримски вятър“. Назначеният от Кремъл окупационен „губернатор“ на граза Михаил Развожаев потвърди ударите по града.