19 Юни, 2026

Полша: Лидерите на Европа и света, НАТО и ЕС да се предпазят от контакти с агресора Русия

Полша: Лидерите на Европа и света, НАТО и ЕС да се предпазят от контакти с агресора Русия

Президентът на Полша Анджей Дуда в неделя нарече военните действия на Русия "империалистически тенденции" на церемонията във Варшава, отбелязваща 80-годишнината от избухването на Втората световна война, предава AFP, цитирана от Фокус".
"Напоследък дори наблюдаваме завръщането на империалистическите тенденции в Европа, опитите за промяна на границите със сила, нападенията върху други държави, отнемането на земя, поробването на гражданите", каза Дуда пред лидерите, присъстващи на церемониите, включително вицепрезидентa на САЩ Майк Пенс и канцлерa на Германия Ангела Меркел.
Въпреки че Дуда не посочи конкретно Русия, той говори за военните действия на Москва срещу „Грузия през 2008 г. и Украйна през 2014 г., които промениха границите“.
Полският президент призова „лидерите на Европа и света, членовете на НАТО и ЕС“ да се предпазят от контактите с агресори.
"Трябва да има санкции, решителни действия. Трябва да е очевидно, че всяка военна агресия ще бъде посрещната с твърда реакция, решителна и силна", добави полският президент.
"Затворените очи не са добра рецепта за запазване на мира; това е добър начин да се насърчат агресивните личности, да се даде зелена светлина за нови атаки", добави Дуда.
Нито Пенс, нито германският президент Франк-Валтер Щайнмайер, които също говориха на церемониите, споменаха Русия.
Сподели:
След споразумението с Иран Тръмп се фокусира върху Северна Корея

След споразумението с Иран Тръмп се фокусира върху Северна Корея

По неговите думи ефективността на санкциите срещу Пхенян намалява заради военното сътрудничество между Северна Корея и Русия, породено от войната в Украйна

Израел продължи с ударите в Ливан, след като Хизбула наруши примирието

Израел продължи с ударите в Ливан, след като Хизбула наруши примирието

Американският президент Доналд Тръмп публикува в Truth Social, че очаква прекратяването на огъня да влезе в сила "на всички фронтове", включително между Израел и подкрепяната от Иран ливанска групировка "Хизбула"

Мерц и Макрон изригнаха срещу Коща - не желаят контакти с Кремъл

Мерц и Макрон изригнаха срещу Коща - не желаят контакти с Кремъл

Предложението за отварянето на канал за комуникация бе направено от председателя на Европейския съвет Антониу Коща, което не бе прието еднозначно от европейските партньори

Коментари (0)