16 Май, 2026

Полша привиква израелския посланик за смъртта на полски хуманитарен работник

Полша привиква израелския посланик за смъртта на полски хуманитарен работник

Заместник-министърът на външните работи на Полша заяви, че е извикал посланика на Израел за разговори относно смъртта на полски хуманитарен работник, убит при израелски удар в Газа.

При въздушния удар в понеделник загинаха седем служители на базираната в САЩ благотворителна организация за храна World Central Kitchen (WCK), включително 35-годишният полски гражданин Дамян Собол.

Полша поиска от Израел да обясни удара в Газа и обяви, че израелският пратеник в страната е извикан за преговори.

"Искам да разговарям с посланика за новата ситуация в полско-израелските отношения и за моралната, политическата и финансовата отговорност" за удара, заяви заместник-министърът на външните работи Анджей Шейна пред полската държавна информационна агенция ПАП.

Той заяви, че провеждането на подобен разговор е важно за "нашите отношения, но и за семейството на жертвата на това трагично събитие".

Израелският посланик в Полша Яков Ливне заяви, че е помолил местните власти да потърсят контакт със семейството на загиналия хуманитарен работник.

По-рано полският министър-председател Доналд Туск предупреди, че смъртоносната атака и реакцията на израелското правителство на инцидента обтягат връзките между двете страни.

Обръщайки се директно към израелския лидер Бенямин Нетаняху и към израелския пратеник във Варшава, Туск написа в X: "Днес вие подлагате тази солидарност на изпитание".

"Трагичното нападение срещу доброволци и вашата реакция предизвикват разбираем гняв", пише той.

Израелският удар уби седем хуманитарни работници в Газа, сред които австралийски, британски, палестински и американско-канадски служители, след като служителите току-що бяха разтоварили хуманитарна хранителна помощ в разкъсваната от войната територия.

Началникът на отбраната на Израел заяви, че ударът е бил "сериозна грешка".

Полският външен министър Радослав Сикорски предупреди, че инцидентът вероятно ще засили антисемитизма в Полша, и призова Израел да се "извини и да изплати обезщетение на семействата на жертвите".

"Ако е вярно, че конвоят е бил умишлено нападнат, защото се е предполагало, че в него има терорист, и че поради това са били пожертвани цивилни животи, не познавам нито една (политическа) система, в която това би било оправдано", каза той пред полското обществено радио "Тройка".

"Очевидно е, че нещо не е наред с правилата за използване на оръжия от израелската армия", каза той. "Не можете да омаловажавате този въпрос, като казвате, че тези неща се случват по време на война, както каза Нетаняху вчера".

Нападението беше широко осъдено, като президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че Израел "не е направил достатъчно, за да защити хуманитарните работници", а генералният секретар на ООН Антонио Гутериш нарече удара "безсъвестен". /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Русия извърши мащабен обстрел на Одеска област, остави хиляди без ток и ранени

Русия извърши мащабен обстрел на Одеска област, остави хиляди без ток и ранени

„Дрон е ударил пететажна жилищна сграда. Фасадата и остъклението са повредени, а балкони и магазин за коли на партера са се запалили."

Тръмп обяви убийството на най-активния терорист в света - от "Ислямска държава"

Тръмп обяви убийството на най-активния терорист в света - от "Ислямска държава"

„По мое нареждане смели американски сили и Въоръжените сили на Нигерия безупречно изпълниха внимателно планирана и много сложна мисия.."

Олаф Шолц: Путин не трябва да спечели войната и няма да я спечели

Олаф Шолц: Путин не трябва да спечели войната и няма да я спечели

„НАТО беше създадено — както някога каза един известен американски военен офицер — за да държи руснаците вън, да задържи Съединените щати вътре и да сдържа германците. В това има смисъл“, обясни бившият канцлер