2 Май, 2026

Прокуратурата в Охрид: Побоят над Пендиков е от етническа омраза

Прокуратурата в Охрид: Побоят над Пендиков е от етническа омраза

Християн Пендиков

Прокуратурата в Охрид повдигна обвинение на нападателя на 21-годишния Християн Пендиков, който бе пребит в града на 19-и януари.

В обвинителния акт се посочва, че нападението е извършено поради национална и етническа омраза.

От съобщението на сайта на прокуратурата в Охрид става ясно, че обвиняемият без да познава лично Пендиков му "направил забележка, че говори като българин".

По-късно, след като Пендиков напуснал заведението и се приближавал до колата си обвиняемият и още едно лице го нападнали и удряли с ръце и крака по главата и тялото, като му нанесли тежка телесна повреда.

Първоначално обвиняемият отказвал да дава показания, пишат от охридската прокуратура, но всички обстоятелства са били потвърдени от свидетели, както и с видеа от охранителни камери.

Прокуратурата е поискала да бъде удължена мярката "задържане под стража", заради опасността обвиняемият да се укрие.

Предприемат се мерки за идентификация и задържане на другото лице въвлечено в побоя.

Не се съобщава името на обвиняемия.

Припомняме, че Християн Пендиков е секретар на местното българско сдружение и открито изразява своята българска етническа принадлежност.

След побоя той бе прехвърлен със самолет за лечение в София във ВМА. Там му бе направена операция. Той е със счупена челюст, наранявания в областта на ребрата и гърдите. Срещу нападателя е повдигнато обвинение за нанасяне на нанасяне на тежка телесна повреда.

Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Ние сме вид пирати, завзехме корабите и взехме товара!

Тръмп: Ние сме вид пирати, завзехме корабите и взехме товара!

По-рано постоянният представител на Иран в ООН Амир Саид Иравани заяви в писмо до Съвета за сигурност на ООН, че САЩ са извършили акт на агресия и държавно пиратство, като са завзели двата ирански кораба и са откраднали 3,8 милиона барела ирански петрол.

Украйна удари Туапсе за четвърти път, Зеленски реформира армията

Украйна удари Туапсе за четвърти път, Зеленски реформира армията

Местни руски служители съобщиха за мащабна операция по гасене на пожар в пристанището, без да съобщават за жертви

Администрацията на Тръмп изтри от бюджета  военна помощ за Украйна за 2027 г.

Администрацията на Тръмп изтри от бюджета военна помощ за Украйна за 2027 г.

Засега става дума само за бюджетното искане. Окончателното решение ще бъде взето от Конгреса на САЩ