Локдаунът заради коронавируса в Нова Зеландия ще приключи и ще бъдат възстановени повече свободи само при 90 процента напълно ваксинирани, заяви премиерът Джасинда Ардърн. Тя промени целта си от елиминирането на болестта на минимизиране на разпространението ѝ с повишаване на ваксинациите.
„Разполагаме със средство, което ни помага и ние да се променяме заедно с Covid, и вместо да сме в локдаун, да продължим напред невредими и уверени. Това е ваксината. Колкото повече хора са ваксинирани, толкова е по-трудно Covid да се разпространи бързо и сред най-уязвимите. Докато преди казвахме, че трябва да си останем вкъщи, за да спасим животи, сега трябва да се ваксинираме, за да спасим животи.“
Джасинда Ардърн допълни още, че хората, които са напълно ваксинирани, няма да попадат в обхвата на забраните за излизане.
Рекордните 129 случая на новозаразени с коронавирус бяха отчетени днес в Нова Зеландия, което е трети рекорд за тази седмица, въпреки че най-големият град Окланд е в локдаун от над два месеца.
Около 86 на сто от новозеландците са получили първа доза, а 68 на сто са напълно ваксинирани.
Още от Свят
Дори привърженици на Путин в Русия вече питат: Какъв е смисълът на тази война?
Изданието ABC отбелязва, че животът на руснаците все повече се нарушава, а опасността от украинските дронове, които достигат дълбоко в руска територия, е само част от проблема
The Washington Post: Пентагонът тайно призна, че вече не е способен да защити Израел
Американските разрушители в източната част на Средиземно море от години участват в защитата на Израел.
Конгресмен: САЩ все още обсъждат с Украйна предаването на технологии за Patriot
„Смятам, че това е изключително важно и призовавам президента и Пентагона да действат възможно най-бързо“, каза той.