Президентът на Косово Хашим Тачи пристигна в Хага, където ще даде показания по повдигнатите му обвинения във военни престъпления, съобщава Euronews.
Тачи не признава вината си и има намерение да докаже, че не е нарушил международните закони по време на война.
Обвиненията срещу Тачи са свързани с въоръжения конфликт през 1998-1999 година в Косово, твърди се, че бойците от Армията за освобождение на Косово са извършили престъпления против човечеството.
Тачи, като командир на АОК е обвинен, че носи отговорността за почти 100 убийства на сърби, роми и политически противници сред косовските албанци, както и за отвличания на хора, преследвания и мъчения.
В резултат на бойните действия в Косово са загинали над 10 хиляди души, мнозинството от тях - етнически албанци.
Хашим Тачи заяви, че ако Специалният съд в Хага потвърди обвинителния акт той ще подаде оставка.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Тръмп съсипва американското разузнаване, иска още съкращения
По време на полет за Уисконсин Тръмп каза пред журналисти, че разузнавателната структура отдавна е станала твърде голяма и няма да има нищо против, ако щатът ѝ бъде значително съкратен.
НАТО може да отпусне на Украйна нова военна помощ за 70 милиарда евро
Междувременно бившият специален представител на САЩ по преговорите за Украйна Кърт Волкър заяви, че Украйна може да обучава НАТО
Новото искане на Иран към САЩ: Ако Тръмп иска да постигне споразумение...
В рядко интервю за CNN Резаи хвърли светлина върху вижданията на иранските стратези за следвоенното бъдеще на страната, съдбата на Ормузкия проток и възможните действия на Иран при ново нападение.