16 Май, 2026

Присъди от 13 до 27 години заради смъртта на 39 виетнамци в камиона-ковчег от Есекс

Присъди от 13 до 27 години заради смъртта на 39 виетнамци в камиона-ковчег от Есекс

Четирима мъже получиха присъди за затвор от 13 до 27 години за участието им в заговор за контрабанда на хора, довел до смъртта на 39 виетнамски мигранти и станал известен като "случат с камиона-ковчег от Есекс".

Безжизнените тела на мигрантите - на възраст между 15 и 44 години - бяха открити в запечатан контейнер в пристанище близо до Лондон през октомври 2019 г.

БГНЕС припомня, че в случая имаше и далечна българска връзка. Камионът с марка „Скания” е бил регистриран във Варна на името на фирма на ирландска гражданка. Шофьорът на камиона е гражданин на Северна Ирландия. По-късно бе установено, че камионът не е влизал в България от 2017 година и е свързан със случая само чрез табелите с българска регистрация.

По случая бе задържан Аймън Харисън от Северна Ирландия и обвинен в 39 убийства, трафик на хора и имиграционни престъпления. Кристофър Кенеди, от Северна Ирландия, също бе обвинен в заговор за уреждане на пътуването на хора с цел експлоатация и нарушаване на британския закон за имиграцията. Шофьорът на камиона - 25-годишният Морис Робинсън - се призна за виновен в подпомагането на нелегална имиграция. Той също бе изправен пред обвинения за 39 убийства. Повдигнати бяха обевинения и на още четирима обвиняеми.

Мигрантите са платили на контрабандистите до 40 000 долара за опасното пътуване, огромна сума във Виетнам, където годишният доход е около 2 400 долара.
Сподели:

Коментари (0)

Върнаха телата на над 500 загинали защитници на Украйна

Върнаха телата на над 500 загинали защитници на Украйна

Следователи, съвместно със специалисти, ще установяват самоличността на репатрираните загинали

Тръмп за визитата в Китай: Сключихме "страхотни търговски споразумения“

Тръмп за визитата в Китай: Сключихме "страхотни търговски споразумения“

Американският президент заяви, че все още не е взел решение дали да бъде осъществена голяма продажба на оръжия за Тайван

Рюте призовава оръжейни гиганти да увеличат производството на ПВО и далекобойни ракети

Рюте призовава оръжейни гиганти да увеличат производството на ПВО и далекобойни ракети

Генералният секретар на НАТО ще се срещне с водещи европейски отбранителни гиганти като Rheinmetall, Safran, Airbus, Saab, MBDA и Leonardo в Брюксел, за да ги призове да действат бързо