22 Декември, 2025

Приятели на Путин му купили любимата вила на Брежнев в Крим

Приятели на Путин му купили любимата вила на Брежнев в Крим

Леонид Брежнев и Ричард Никсън в Ливадийската вила

Преди тя е била собственост на руското царско семейство

Банка "Россия", собственост на приятели на руския президент Владимир Путин, "му купи" поредния елитен имот.

Става дума за знаменитата кримска вила "Глициния", любимата резиденция на Леонид Брежнев, за която се смята, че е била причина за "първата газова война" между Москва и Киев, съобщава newsru.com

"Глициния" е построена през 1955 година за генсека на ЦК на КПСС Никита Хрушчов. Тя се намира в парка Ливадия, създаден през XIX век за царското семейство. 

Вилата има 14 стаи, трапезария за 40 души, зала с камина и банкетна зала.

Тя била предпочитана от Брежнев заради близостта и едновременно до морето и до ловните стопанства на Кримския резерват.

През ноември 2004 година руската банка купува вилата за 15 милиона долара.

"Макар че формално купувачът е руската банка, от самото начало всички знаеха, че тя е предназначена за президента Путин", пише в книгата си "След Майдана. записки на президента" бившият украински президент Леонид Кучма.

През август 2019 година, пет години след анексирането на Крим, имотът вече има открит и закрит басейн, лятна къща, бар, климатопавилион, оранжерия, административен и служебно-битов корпус с гаражи. Към имота принадлежат 26 хектара, част от Ливадийския парк, част от билогичен резерват.

Официално собственик на имота е Янис Ерманис от Москва, който дава уроци по самоотбрана в една от залите на руската столица. По информация на медията той води скромен начин на живот, няма бизнес, нито тлъсти банкови сметки.

Пред медията той не отрекъл, че е "купил" вилата, но отказал други коментари.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Украйна удари мощно нефтен терминал в Краснодарския край на Русия

Украйна удари мощно нефтен терминал в Краснодарския край на Русия

"Военната разузнавателна служба увеличава ударните санкции върху енергийния сектор на държавата-агресор, която е пряко замесена във финансирането на войната ", заяви източник

Муцунски: Не трябва да е проблем евроинтеграцията ни за това, че търсим интереса си в спора с България

Муцунски: Не трябва да е проблем евроинтеграцията ни за това, че търсим интереса си в спора с България

През последните 30 години РС Македония е променяла няколко пъти конституцията си, знамето си, името си, а да не говорим дори за поредицата от национални отстъпки, които са направени, оплака се македонският външен министър

Джей Ди Ванс: Има пробив в преговорите за мир

Джей Ди Ванс: Има пробив в преговорите за мир

„Седейки тук днес, не бих твърдял с увереност, че ще стигнем до мирно решение. Мисля, че има голяма вероятност да го направим, и голяма вероятност да не го направим“, заяви вицепрезидентът на САЩ