26 Декември, 2025

Проф. Гетов: В България могат да се използват само разрешените в ЕС ваксини, вариант за солови акции няма

Проф. Гетов: В България могат да се използват само разрешените в ЕС ваксини, вариант за солови акции няма

проф. Илко Гетов

"Решението за масовата ваксинация беше правилно, но за съжаление, проблемът с фамцевтичната индустрия и това, че не са пресметнати потребностите на фона на разгарящата се епидемия, доведе до отменянето и", коментира пред БНТ проф. Илко Гетов, представител на България в Европейската агенция по лекарствата.

"Средно в света 3 на 100 човека са ваксинирани. Най-широко покритие в ЕС има в Малта - там почти 15% са ваксинирани, от нашите съседи с най-много е Сърбия - почти 19%, България се приближава към 2,9 на сто, тоест средното за света", каза още той.

Експертът е категоричен, че в България могат да се използват само разрешените в ЕС ваксини и то доставени директно от производителя.

“Чисто регулаторно няма как да се случи внасяне на ваксини от трети страни. Унгария е използвала т.нар. възможност за национално решение за руската ваксина и могат да я прилагат само и единствено на територията на страната. При нас вариант за солови акции няма", заяви проф. Гетов.

"В момента две ваксини се разглеждат активно за одобрение от Европейската агенция по лекарствата - тази на "Джонсън и Джонсън", а другата също е РНК, както на "Пфайзер" и "Модерна". Много активно се работи и по пускането на "коктейла" от моноклонални антитела, с който президентът Тръмп беше лекуван от коронавирус, съобщи той.

Проф. Гетов допълни, че компаниите много усилено работят за добавяне на трета доза след известно време за новите мутации на вируса.

Сподели:

Коментари (0)

Удар в сърцето на Русия: Украински дронове парализираха гиганта на 'Газпром' в Оренбург и запалиха Темрюк

Удар в сърцето на Русия: Украински дронове парализираха гиганта на 'Газпром' в Оренбург и запалиха Темрюк

Спецчастите 'Алфа' поразиха стратегически обекти на 1500 км от границата, като спряха преработката на милиарди кубични метри газ и прекъснаха енергийната връзка с Казахстан

Зеленски: Чух се с Уиткоф и Къшнър, има добри идеи, които да допринесат за мира...

Зеленски: Чух се с Уиткоф и Къшнър, има добри идеи, които да допринесат за мира...

На връх Коледа украинският президент изрази известен оптимизъм, изтъквайки, че обсъдените детайли с американските преговарящи могат да бъдат полезни

Подарък за Путин и Си: Тръмп решен да влее бюджета на Пентагона в абсурден проект

Подарък за Путин и Си: Тръмп решен да влее бюджета на Пентагона в абсурден проект

Украинският военно-аналитичен портал Defense Express отбелязва, че Съединените щати ще възобновят строителството на кораби от клас, които отдавна са изведени от експлоатация по целия свят