8 Април, 2026

Проф. Илко Гетов: Оттук нататък говорим за годишна ваксинация срещу COVID-19

Проф. Илко Гетов: Оттук нататък говорим за годишна ваксинация срещу COVID-19

Илко Гетов

По вариантни ваксини вече се работи, каза още той

Оттук нататък се говори еднократно, годишно поставяне на ваксина срещу COVID19, по подобие на сезонната грипна ваксина“, каза пред бТВ проф. Илко Гетов.

Той допълни, че в Съединените щати вече се работи по комбинирана ваксина срещу грип и COVID-19.

На въпрос кога ще се появят вариантни ваксини, Гетов каза, че вече са работи по тях, като се очаква да бъдат двувалентни и тривалентни.

„Смъртността е у нас е много висока и това се дължи на множество фактори – външни, вътрешни, на системата, на начина на живот, на нивото на индивидуалното ни здраве, на обществото. Нещата при нас са трагични“, каза Гетов по повод данните за починалите в страната от COVID-19.

Той даде сравнение – за 28 дни в Австрия са регистрирани 840 хиляди нови случая на коронавирус и 470 починали. У нас за същия период новите случаи са 212 хиляди, но починалите са 2344.

Той посочи и разликите във ваксинацията – в Австрия за 28 дни са поставени 772 хил. дози ваксини, а у нас – 229 хиляди.

„ЕМА разглежда и първото лекарство за COVID-19 – хапчето „Паксловит“ на „Пфайзер“. То трябва да се приема от пациенти, които нямат нарушение на
бъбречната и чернодробната функция. Те трябва да се следят по време и след терапията“, каза Гетов.

Хапчето за COVID-19 вероятно ще бъде използвано в амбулаторни условия и няма да се предлага в аптечната мрежа.

„Терапията трябва да се започне още при първите симптоми. За 3 дни клиничните проучвания показват, че то намалява смъртността 10 пъти“, допълни Гетов.

Според Гетов е възможно да видим хапчето на „Пфайзер“ у нас още след март месец.

Сподели:

Коментари (0)

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Доналд Тръмп изпраща вицепрезидента Джей Ди Ванс и други преговарящи в пакистанската столица за разговори с Иран, които ще започнат в събота, съобщи Белият дом.

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Пахлави, чийто баща Мохамед Реза беше свален от власт от Ислямската революция през 1979 г., многократно е заявявал, че е готов да поведе прехода, ако Ислямската република падне във войната със САЩ и Израел, която избухна в края на февруари.

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

САЩ и НАТО влизат в остър конфликт заради войната с Иран и блокадата на Ормузкия проток. Доналд Тръмп заплашва с излизане от алианса, докато напрежението расте. Американският президент ще продължи да обсъжда с Бенямин Нетаняху идеята за включването на Ливан в споразумение за прекратяване на военните действия срещу Иран, на фона на крехко примирие и растящ глобален риск.